KREDİYİ ERKEN ÖDEMENİN CEZASI VAR MI?

İhtiyaç kredisi kullanan kullanan tüketicinin borcunu erken kapatması durumunda bankanın erken kapatma cezası gibi ekstra bir ücret isteme yetkisi yoktur.  Aksine banka yasa uyarınca tüketiciye indirim yapmak zorundadır.
Yönetmeliğe göre;

Madde 4- Bu Yönetmeliğin uygulanmasında;

e) Komisyon: Geri ödeme planında her bir taksit tutarında anapara, faiz ve her türlü kamusal yükümlülükler haricinde ayrı bir kalem olarak yer alan ve kredi verenin gelir olarak tahsil edeceği tutarları,

Erken ÖdemeMadde 5- Tüketici, kredi verene borçlandığı toplam miktarı önceden ödeyebileceği gibi aynı zamanda vadesi gelmemiş bir ya da birden çok taksit ödemesinde de bulunabilir. Bu halde kredi veren tüketiciden her hangi bir isim adı altında, ek bir ödemede bulunmasını isteyemez. Erken ödeme miktarı, asgari ödeme miktarının altında olamaz.

Kredinin Tamamının Erken Ödenmesi

Madde 7- Erken ödeme, taksit tarihinde yapılıyorsa; vadesi gelen taksit ödemesi, geriye kalan taksit tutarları içerisindeki anapara borcu ve varsa o tarihe kadar tahsil edilmemiş faiz ve kamusal yükümlülükler tahsil edilir.
Erken ödeme, iki taksit tarihi arasında yapılıyorsa; ödeme planında yer alan en son ödenmiş taksit tarihiyle, erken kapatma işleminin gerçekleştiği tarih arasında, anaparaya işleyen faiz tutarı, en son ödenmiş taksit tarihi itibariyle geriye kalan taksit tutarları içerisindeki anapara borcu ve varsa o tarihe kadar tahsil edilmemiş faiz ve kamusal yükümlülükler tahsil edilir.


Yorum yok.“KREDİYİ ERKEN ÖDEMENİN CEZASI VAR MI?”

Yorum Yap

Ad:
Email:
Yorum: