İşsizlik Maaşı Almak İçin Gerekli Evraklar

 • 26 Ekim 2013
 • 1.228 kez görüntülendi.

İşsizlik maaşı, bir yerde çalışıyorken işten çıktığınızda, diğer bir işe başlayana kadar devlet tarafından belli bir süre boyunca kişilere ödediği paradır. İşletmeden ilişik kesildikten 30 gün içerisinde İŞKUR’a başvurulması gerekir. 30 günü aştığı takdirde, her geçen gün kazanılan gün hakkından düşürülmektedir.

İşsizlik Maaşından Kimler Faydalanabilirler?

Öncelikle önemli ilk husus, mevcut işinizden çıkma sebebinizin kendiniz değil, işvereniniz tarafından olmasıdır. Yani, işiniz devam ederken işvereniniz işinize son verdiyse, işsizlik maaşı alma hakkına sahip olursunuz. Çalışma şartlarında her şey yeterliyken, kendi isteği dışında işten ayrılmamış olmak yeterlidir.

Çalışılan süre, işsizlikten sonraki süreçte paranın kaç gün boyunca alınabileceğini belirler. İşten çıkarılmadan önce en az 120 gün boyunca primlerinin yatmış olması ve son 3 yıl süresince en az 600 gün olmak şartıyla işsizlik primi ödenmelidir. 600 gün olanlar 180 gün, 900 gün çalışanlar 240 gün, 1080 gün çalışanlar ise 300 gün boyunca işsizlik maaşı alabilmektedir.

İş yeriniz sizin çalıştığınız süre içerisinde herhangi bir sebepten dolayı kapanırsa da işsizlik maaşı almaya hak kazanırsınız.

Önemli olan nokta, işten çıkma sebebinizin kendi kusurunuz olmaması gerekliliğidir. Ayrıca emeklilik gibi durumlarda da işsizlik maaşı alınamamaktadır. Evlilik dolayısıyla işten ayrılma isteği sonucunda da işsizlik maaşından hak talep edilememektedir.

İşsizlik Maaşı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çalışan kişiler işten çıkarıldığında işveren kurum, çalışma şartlarında anlaşamayıp işten çıkardığı sigortalı işsiz kişi için iş sözleşmesinin sona ermiş olduğu tarihi takiben 15 iş gün içerisinde 3 nüsha olarak “İşten Ayrılma Bildirgesi” ni düzenlemesi gerekir. Bu belge, kişilerin kendi dışında hazırlanması gereken tek belgedir. Diğer belgeler işten çıkarılan kişi tarafından düzenlenir ve işsizlik maaşı için yapılacak başvuru kesinlikle kendisi tarafından olmalıdır. Bu hazırlanan belge, belirtilen bu süre içinde hazırlamış olduğu 3 nüshanın birini işveren kurum işyerinin bulunduğu yerdeki İŞKUR’a ulaştırması gerekir. Nüshalardan biri sigortalı işsize verilmeli, diğeri ise işyerinde kalmalıdır.

Kişinin kendi hazırlaması gereken evraklar ise kimliği ve yukarıda belirtilen, işveren tarafından hazırlanan İşten Ayrılma Bildirgesi’dir. Bu belgeler ile birlikte, kişi kendisi İŞKUR’a gidip işten resmi olarak çıkış yapıldığı tarihten 30 gün içinde başvurulması gerekir.

Ne kadar süre işsizlik sigortası alınabilir?

600 gün prim ödemiş olanlara 180 gün
900 gün prim ödemiş olanlara 240 gün
1080 gün ve daha fazla prim ödemiş olanlara 300 gün süre ile işsizlik ödeneği ödenecektir.

Bir önceki yazımız olan SGK Pirimlerini Geç Ödemenin Cezası Nedir başlıklı makalemizde SGK Pirimleri Geç Ödemek, SGK Pirimlerini Geç Ödemenin Cezası Nedir ve SGK Pirimlerini ödememe hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. erkan dedi ki:

  İşsizlik Maaşı Almak İçin Gerekli Evraklar nelerdir ne almamız gerekiyor

  1. editör dedi ki:

   Isyerinden çıkış aldiginiza dair bir kagit alip iskur u ziyaret edin,gerekeni yapacaklardir.

 2. Fahrettin yüzil dedi ki:

  Ben daha önce bir firmada sekiz yıl aralıksız çalıştım ve kendi isteğimle ayrıldım ve şimdi başka bir yerde çalışıyorum ve burdada kişisel sebeplerle istifa değilde iş veren tarafından çıkarılacak olsam işsizlik maaşından ne kadar yararlanabilir im.

  1. editör dedi ki:

   Şu an ki çalıştığınız yerde 120gunu doldurduysaniz işsizlik maaşi alabilirsiniz cikarilirsaniz.

 3. FARUK ODABAŞ dedi ki:

  gerekli evraklar neler olduğunu öğrenmek istiyorum.

 4. seren dedi ki:

  iş yerinde toplam 3 yıldır çalışıyorum 1.5 yıldır sigortam yapıldı sigortam başlatılırken muhasebede bana bi kağıt imzalattılar çıkarken tazminat almıcama kendi isteğimle çıktığıma dair yeni evledim eşimin tayini başka yerde patronum benden çok memnun gitmemi istemiyo dolayısyla çıkış evraklarını vermicek bu durumda ben ne yapmalıyım nasıl bi yol izlemeliyim işsizlik maaşı almak için lütfen beni bilgilendirirmisiniz

 5. editör dedi ki:

  Tamamen anlaşmaya bağlı bir durum Seren hanım belki tazminat alamazsınız fakat işvereninizle anlaşıp işten çıkartıldım tazminatımı aldım diye sözleşmeye imza atıp işsizlik maaşı almanız mümkün.Tek sorun tazminat almadığınız halde aldım diye imza atmanız başka bi sorun yok

 6. özge dedi ki:

  yaklaşık 2 senedir market sektöründe çalışmış bulunmaktayım fakat çalıştığım şube kapandı ve diğer şubelerin uzaklık ve geç çıkış saatlerinden dolayı bırakmak zorunda kaldım .işsizlik maaşı almam için 600 günü tamamlıyorum ama işyerimden yazdığım nedenlerden dolayı ben bırakmak zorunda kaldım ve bana herhangi bir evrak verilmedi işsizlik maaşından yararlanabilirmiyim..çevremde istifa ettiği halde maaş almış olanlar var bana alabilme şansımın oldugunu sölemslerdi işten ayrılalı 1 hafta oldu ?

 7. kemal plt dedi ki:

  ben hiç bir işyerinde çalışmadım ama okuyorum onun için çalışmadım işsizlik maaşına başvuru yapma imkanım var mı?

 8. samet dedi ki:

  Merhaba,askerden yeni geldim ve iş bulana kadar işsizlik maaşı almak istiyorum.Ne tür belgeler gerekli yardımcı olabılırmısınız

BİR YORUM YAZ