Konut Kredisi Faiz Oranları 2014

  • 30 Kasım 2013
  • 615 kez görüntülendi.

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI 2014

Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven, konut kredileri, faiz oranları ve sonbaharın konut kredisi faiz oranlarına etkilerini bizlerle paylaştı.

Sonbaharın gelişi, normal şartlarda konut piyasasının, dolayısıyla mortgage sektörünün hareketlenmesine neden olur. Ancak bu sene oldukça belirsiz bir ortamda sonbahara gireceğiz. Faiz oranları tarihi rekor seviyelerden, halen düşük sayılabilecek, yüzde 0,80’lerin üstüne doğru çıktı. Buna rağmen, sektör bu sene rekor bir yıl geçirmiş olacak. Güncel durumda sektör, önümüzde daha 4 aydan fazla olmasına rağmen, en yüksek mutlak büyümesini gerçekleştirdi. Ancak faizlerdeki artış bu hızlı büyümeyi yavaşlatacak gibi görünüyor. Özellikle Amerikan Merkez Bankası’nın alacağı aksiyonlar belirleyici olacak. Eğer banka parasal genişleme politikasını bitirir ise, bu aksiyon en fazla etkilenecek ülkelerden biri biz olacağız. Bu da faiz oranlarının biraz daha artması anlamına gelecektir. Sene sonuna doğru bu sürecin netleşmesini bekleyebiliriz. Faizlerin önümüzdeki birkaç aylık dönemde düşme ihtimalinin artma ihtimalinden çok daha düşük olduğunu söylemek doğru olacaktır. Mortgage sektöründeki yavaşlamanın konut sektörünü de bir nebze etkilemesi beklenebilir. Etkilerden biri, satış adetlerinin azalması olarak görülebilir. Diğeri ise, yıllık bazda yüzde 15’lere varan konut fiyat artışının biraz daha yavaşlaması olarak beklenebilir.

120 ay vadelendirmede konut kredisi faiz oranlarında son durum şu şekilde;

Konut kredisi faiz oranları son durum 2014

Son dönem bankaların faiz oranların hızlı bir yükseliş söz konusu bankaların 13.01.2014 tarihinde geçerli olan faiz oranları şu şekilde:

Bankalar

Faiz oranı

Maliyet oranı

DD mortgage

%88

%94

TEB

%92

%96

Yapı Kredi

%94

%99

Garanti

%94

%1.03

Akbank

%1.00

%1.04

Finansbank

%1.00

%1.06

Abank

%1.01

%1.07

Türkiye Finans

%1.05

%1.09

Odeabank

%1.04

%1.10

Şeker Finans

%1.08

%1.12

Bank Asya

%1.19

%1.24

*** Faiz oranları http://www.konutkredisi.com.tr/ adresinde alınmıştır.

Bankaların tüm masrafları ve faiz oranları dahil edilerek hesaplanan, maliyet oranı üzerinden bankaları kıyaslamak gereklidir.

Bankalar çeşitli masraf kalemlerinde indirim yapmaktadırlar. Bunun için bankaları iyice kıyaslamadan konut kredisi başvurusunda bulunmamanız sizin için faydalı olacaktır. Faizlerin yükseldiği dönemlerde ev fiyat sabitlenir yada düşüş gösterir. Faiz oranları yapılandırma şansınız olduğunda bu dönemlerde kredi ile ev almanız sizin zararınıza olmayacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Bankacılar Ne Kadar Maaş Aliyor 2015 başlıklı makalemizde bankacı nasıl olunur, bankacı olma şartları nelerdir? ve bankacı olmak için ne yapmalıyız hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. yasemin dedi ki:

    slm günaydın coook merak ettıgım bur sorum olcaktr ,

  2. yasemin dedi ki:

    yapılandırma hakkında bilgi almak istyorum acaba bana bu konuda yardımcı olmanız mumkunmudur. tekrar k.bakmayın.

BİR YORUM YAZ