Kredi Dosya Masrafı İadesi

  • 27 Eylül 2013
  • 747 kez görüntülendi.

 Kredi dosya masrafı iadesi bankaların son on yıl da aldığı haksız bedellerin geriye ödenmesidir. Bu o kadar da kolay olmayıp bankalara dava açmadan ve davayı kazanmadan bu ödeme yapılmamaktadır. Bu davaları tüketici mahkemelerinden açabilirsiniz. Harca tabi değildir fakat gider avansı vezneye yatırılarak dava açılabilinir. Yatırılan bu bedel davanın kazanılması sonunda da geri alınmaktadır. Bir çok avukatta mağdur tüketiciler için bu davaları ücretsiz takip etmektedir.

Kredi Dosya Masrafı İadesi

Kredi dosya masrafını geri almak için öncelikle banka kayıtları incelenerek bankanın haksız olarak aldığını düşündüğünüz bedel tespit edilir ve bankaya ihtar yazısı yollanır. Kredi dosya masrafı iadesi sağlanması için ihtar yazısı gönderildikten sonra tüketici mahkemelerine başvurulur. İki kurum arasın da ki parasal sınır her yıl değişiklik göstermektedir.

Dava kazanılsa dahi ödeme yapmayan bankalar vardır. Bu duruma düşmemek için dava kazanıldıktan sonra da icra takibi konulması gerekmektedir çünkü karar ilam niteliğindedir ve icra takibi yapılmadığı taktirlerde bir işe yaramamaktadır. Bu yüzden dava süresin de bir hukukçuya baş vurulması gerekmektedir. Parasal sınır 2013 yılı için (1,191,52 tl) dir.

Medyada çıkan haberlere göre bankaların yaptığı bütün kesintilerin verileceği söylenilmekte ve bir nevi yanlış bilgi verilmektedir. Sadece haksız kazançlar iade edilmektedir bu yüzden de öncelikle bir araştırma yapmak gerekmektedir. Hatta bir avukattan yardım da istenilebilinir. Banka aldığı masraflarda farklı kalemler kullanmış ise sadece davaya ve avukata ödediğiniz parayla kalır ve daha çok masraf etmiş olursunuz.

Yukarı da anlatılan her şeyi tüketici yapabilmektedir ancak zamanı ve bilgisi yok ise ir avukata yaptırabilir ve kazanması halinde avukatta tüketicinin alacağı haricinde vekalet ücretini davalı tarafından alacaktır.

Bir önceki yazımız olan Bireysel ihtiyaç kredisi başvurusu 2013 başlıklı makalemizde bireysel ihtiyac kredisi, bireysel ihtiyaç kredisi başvurusu ve internetten kredi başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. ugur belek dedi ki:

    Kredi kartıyla alınan avans para kesintilerini na
    sıl alırız

  2. BURAK KIZMAZ dedi ki:

    iyi günler ben sonuc u nasıl ögrene bilirim bir yardımcı olursanız sevinirim

BİR YORUM YAZ