Kredi Kartınıza Nakit Avans Sistemi

  • 29 Temmuz 2013
  • 398 kez görüntülendi.

Bilindiği gibi kredi kartları, parasız alış verişlerden dolayı oldukça popüler banka ürünlerine dönüştüler. Tüketiciler, alış veriş anında para harcamadıklarını düşünerek oldukça ileri gidip fazla fazla ürünler almak sureti ile kendilerini tehlikeye atsalar da, bilinçli kullanıcılar için bu ürünler gayet makul ve mantıklı sayılabiliyorlar. Kredi kartlarının tek artısı, cepte nakit para olmadığında harcama yapma serbestisini kazandırmak değil elbette. Bu ürünlerin nakit avans sisteminin oluşması pek çok tüketiciye para kaynağı ve sıcak para olarak görünüyor. Yani tüketiciler, çok ihtiyaç duyduklarında kredi kartlarından nakit avans yöntemi ile para çekip kullanabiliyorlar. Bu noktada banka, kredi kartından çekilen nakit avans parasını bir sonraki ekstreye yansıtıyor ve bu para faizi ile geri alınıyor. Yani bir nevi, kredi kartı aracılığı ile bankadan borç alınıyor.

Kredi Kartından Nakit Avans Çekimi

Kredi kartı ürünlerinden çekilen nakit avansların olumlu yanlarından bahsedecek olursak, en olmadık zamanda paraya sıkışan vatandaşların bu şekilde nakit para sorunlarını çözebildiklerini söylemek mantıklı olabilir. Bunun dışında, kişinin kendini psikolojik olarak daha güçlü, maddi olarak da daha yeterli sayması oldukça önemlidir. Yani kredi kartından nakit avans çekme işlemleri, bunun gibi manevi yönlere de hitap edebilmektedir.

Öte yandan kredi kartı nakit avans çekim sistemi ile aslında ufak çaplı krediler kullanabilen vatandaşlar, mantıklı şekilde planlanan harcamalarına bu paraları kanalize ederlerse kredi kartlarına da fazla yüklenmemiş olurlar. Bu nedenle de söz konusu sistem tüketicilere oldukça mantıklı gelmektedir.

Kredi kartından nakit avans çekme sistemi içinde bir takım olumsuzluklar da söz konusudur. Bu olumsuzluklardan bir tanesi, çekilen nakit paranın geri ödenirken yüksek faizli şekilde ödenmesidir. Banka, paranın verildiği gün üzerinden anında faiz işletir ve vatandaş çektiğinden çok daha fazlasını bankaya ödemeye mahkûm olur. Bu durumda söz konusu para kişiyi zarara da uğratabilir.

Diğer yandan bu tip sistemleri kullanmak, kişiyi bankaya daha da bağımlı hale getirebilir. En nihayetinde bankalardan uzak durmak isteyen tüketiciler, bu ürünleri kullanmak istemeyebilirler ve bu da normal karşılanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Akbank Kredi Kartı Başvurusu başlıklı makalemizde akbank kredi kartı başvurusu, banka kartı başvurusu ve kredi kartı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ