Kredi Notu Risk Raporu nedir?

 • 19 Mayıs 2013
 • 792 kez görüntülendi.

Kredi notu kavramı, uzun süredir bankacılık terimleri arasında yer edinmiş olmasına rağmen, tüketicilerin hayatına yeni yeni girmiştir. Yıllardır tüketicileri bankalar nazarında değerlendirmeye yardımcı olan kredi notu, artık herkesin ulaşabileceği bir noktada olmaktadır. Bu nedenle de vatandaşlar da kredi notu ve ilgili terimleri öğrenmeye başlamışlardır. Bu bakımdan yalnızca kredi notu ya da kredi skoru kavramı değil, benzer bazı noktalar da aydınlığa kavuşmaktadır.

Yeni yeni hayatımıza giren bir diğer kavram da risk raporudur. Kredi risk raporu ya da kredi notu risk raporu olarak geçen bu değerlendirme çıktısı, kişiler hakkında pek çok ekonomik detayı ortaya koymaktadır. Bu kavramı detaylandırmaya geçmeden önce, kredi notu, kredi kayıt bürosu ve risk raporu arasındaki ilişkiyi anlatmak gerekiyor.

Kredi Notu, Risk Raporu ve Kredi Kayıt Bürosu

Bankalar ve finans kuruluşları, kişileri değerlendirme ve ürünlerini kullandırma mevzusunda önemli bir belge olarak kredi notu ya da kredi puanı ismini alan sonucu dikkate alırlar. Bu skor ile kişinin finansal geçmişi incelenmiş olmaktadır. Eğer durum olumlu ise, kişiye kredi ya da kredi kartı ürünlerinden hizmetler sağlanmaya başlanır. Sonuç olumsuz ise, banka bu kişi ile çalışmayı kabul etmez.

Kredi kayıt bürosu, tüm bu detaylandırmaları ve verileri tutan, en nihayetinde kredi notunu ortaya koyan birim olarak karşımıza çıkar. Bu kuruluş, bünyesinde bulunan milyonlarca kişiyi aynı şekilde değerlendirir ve herkese bir kredi notu çıkartır. Bu notu da bankalar ve vatandaşların doğrudan kendileri ile paylaşır. Yani hiç kimse, 3. bir kişinin özel bilgilerini ve notlarını sorgulamaya yetkili değildir.

Risk raporu ise, kişi ya da kurumların borç durumlarını kayıt altına alarak oluşturulan bir borçlanma durum raporudur. Geçmiş dönemlerde ve mevcut kredi ya da kredi kartı borçları, miktarları, ödenip ödenmeme durumları gibi önemli veriler, kredi risk raporu içinde bulunur. Bu noktada söz konusu raporun yine hiçbir 3. kişi ile paylaşılmayacağını belirtmek gerekmektedir.

Risk raporları, daha çok iş kurma, borç alma, ortaklık yapma gibi durumlarda, karşıdaki kişinin ne denli güvenilir olup olmadığını gösterme amacı ile kullanılır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Öğrenme İçin kkb.com.tr başlıklı makalemizde kredi notu sorgulama, kredi notu yükseltme ve kredi puanı öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. denizçakır dedi ki:

  KIREDİ ÇEKEMİYORUM KARALİSTEDEN ÇIKMAK İSTİYORUM

 2. muhammet dedi ki:

  kredı notumu ogrenmek ıstıyorum

  1. bünyamin yavuz dedi ki:

   kredi notumu öğrenmek istiyorum

   1. bünyamin yavuz dedi ki:

    kredi riskim varmı

 3. Adınız dedi ki:

  kredi puanım kaç

BİR YORUM YAZ