Kredi Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak 2013

 • 25 Haziran 2013
 • 1.245 kez görüntülendi.

Son günlerde hepimizin yakından takip ettiği konulardan biride kredi sicil affı konusudur.Hükümetin açıklayacağı söylenilen kredi sicil affı şayet yasa tasarısından geçerse ekonominin bir nebze olsun düzeleceği yönünde  mecliste kulaktan kulağa fısıltıların olduğu , sicil affınabankaların bu kadar insanları avcunun içine alması tehlikeli durumlara yol açmakla beraber ülke ekonomisine de büyük zararlar vermektedir.Ve insanlar aşırı şekilde bunalıma girmişlerdir.

Bir milyon kredi kartı borçlusuna af geliyor.Hükümet, prim borçlularından sonra kredi kartı kara listesindeki 1 milyon kişiye de af hazırlığında.Mali sicil affı getirecek teklif yasalaşacak olursa, borcunu 3 ay içinde ödeyen kara listeden çıkarılacak.SSK ve Bağ-Kur prim borçlarının faizlerine af getiren hükümet, mali sıkıntı yüzünden kredi kartı borcu, karşılıksız çek ve ödenmeyen senetler nedeniyle Merkez Bankası’nın kara listesine girenleri de kurtarmaya hazırlanıyor. Bazı milletvekilleri Başbakan ile yaptıkları görüşmelerde ‘mali sicil affı’ konusunu gündeme getirdi.

BAŞBAKAN’DAN ONAY
Başbakan, sicil affına uygunluk verip, milletvekillerinin parti grup yönetimi ile konuşmasını istedi. Grubun onay vermesi sonrasında bazı milletvekilleri sicil affı ile ilgili hazırlık yapmaya başladı. Giresun Milletvekili Tarafından bu yönde bir teklif hazırladığı öğrenildi.

ESNAFI DA KAPSIYOR
Teklif yasalaştığında, kredi kartı, ihtiyaç kredisi, karşılıksız çek ya da ödenmemiş senet borcu nedeniyle yasal takibe düşenler, bu borçlarını 3 (üç) ay içinde geri ödemeleri koşulu ile kara listeden çıkarılacak. Düzenlemeden 1 milyon (bir milyon) civarında tüccar, esnaf, işadamı, kart borçlusu yararlanacak. Mevcut düzenlemelere göre senet, çek, ihtiyaç kredisi ve ya kredi kartı, karşılıksız çek ya da ödenmemiş listede senet borcu olanlar kara listeye düşüyor ve bunlar hiçbir şekilde yeni kredi kullanamıyor. Borçları ödense bile kara isimleri kalmaya devam ediyor.

Bir önceki yazımız olan HİBE KREDİ-GERİ ÖDEMESİZ KREDİ NASIL ALINIR? başlıklı makalemizde faizsiz hibe kredi, faizsiz hibe krediler ve geri ödemesiz kredileri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. gürkan dedi ki:

  her kes bir bankaya borçlansa sorun çözülür böyle bir çalışma yokmu borçlu kredi karşılığında ipotek veya ödeme talimatı verse maaş kartından benimgibi binlerce insanın sorunu çözülür bunu yapmak hükümetin işinemi gelmiyor lütfen bilgi.

 2. emrah dedi ki:

  Mevcut düzenlemelere göre senet, çek, ihtiyaç kredisi ve ya kredi kartı, karşılıksız çek ya da ödenmemiş listede senet borcu olanlar kara listeye düşüyor ve bunlar hiçbir şekilde yeni kredi kullanamıyor. Borçları ödense bile kara isimleri kalmaya devam ediyor. burasını anlamadık geliyor mu gelmiyormu

 3. ziya dedi ki:

  hergün bakmaktan siniroldum çıkıcaksa çıksın artık

 4. ÖZLEM HALKA dedi ki:

  zamanında ünv.deyken kredı kart kullanmıştım, malum öğrencilik..zamannda ödeyemediğim içinkaralisteye girmişim. şimdi yüksek maaş almamama, maaş hesabımın dahı kendilerinde olduğunu bilmelerine rağmen bana kredi kartı veya kredi vermiyor bankalar.. gercekten cok ilginç..soyluyorum maas hesabıma ısterseniz otomatık ödeme talımatı koyun diye bunun gbı bıcok secenek sunuyorum, malesef yanıtını alıyorum. kara liste olayından malesefkı haberım olmadığı için bugun bu durumdayım,gecmıste 100 tl gbı bı borctan dolayı böyle mağdur olmak! COK RİCA EDİYORUM SU TASLAK YÜRÜRLÜĞE GİRSİN ARTIK, BİTİRİLSİN MAĞDURİYETİMİZ

 5. bombacı mülayimin kayını bankacı bünyamin dedi ki:

  yıl 2013 sistem m.ö.çok merak ediyorum avrupada sistem nasıl acaba avrupayı geçtim afrika bile bizden ileridedir eminim.bizim bankalarımız insanların ödeme gücüne bakmıyor ya hep ya hiç diye bir sistem olabilirmi.benle aynı maaşı alan bir kişiye 70 bin tl kredi verirken bana kara listedeyim diye 2 bin tl dahi kredi vermeyen bir sisteme ne denilebilir.bu aynen şuna benziyor.bir işadamı 3.ligden kardeşlerspor diye bir takım alır rekor transferler yaparak barcelona ayarında bir takım oluşturur.lig başlar bizim abidine sorarlar 600 milyon euroluk kardeşlerspormu maçı kazanır yoksa 60 bin tl lik şimşekspormu kazanır diye.ama bizim abidin takımın kadrosuna bakmaz geçmiş maçlara bakar abigeçen yıl şimşekler 2-0 almış bun yılda kazanır der.işte o abidin bizim bankalar oluyor

 6. sami dedi ki:

  Kredi sicil affi nezaman cikacak

 7. Hükümdar dedi ki:

  kredı kartı borcu ne zaman af gelecek

  1. editör dedi ki:

   Seçimlere yakın beklenmektedir.

 8. gencay dedi ki:

  bende kredı kartımdan takıpe gırmıstım cok oluor temmuzda odedım borcumu bu yaz su an ozel bır sırkette calısıyorum hıc bır banka kredı vermıyor calıstğım banka bıle araba alcaktım ne guzel..

 9. cüneyt dedi ki:

  Arkadaşlar malesef sonumuz iyi değil,hükümet bu konu hakkında hiç hassas değil sesimizi daha iyi duyurmamız lazım en kısa zamanda çıkar inşallah !

 10. murat dedi ki:

  Ben 2007 de kredi kartimdam ödeyemediğim için bankalar dört tane kartim vardi ikitanesine avukatli oldum benim hala bankalardan sicilim gözüküyor çikiyor araştirdim hala benim borcumu 2007 2008 arasinda ödendi bitirdim ödenmiş gözüküyor ve beşsenede bitti bankalarbirliği araştirdim aradim konustum ve söylediler ve bankalar dağil de dediler borcunuz bitmiş ve hala sicilim 2007 ve 2008de borcum bitti halde bütun bankalarda sicilim gözükecek devam edecek banka bunu bana söylediler ve yardimci olmuyorlar vede biliyorlar kara listesinden çikarmiyorlar kaç binkişi kara listesinden olanlar bankalardan kredi ve kredi karti vermiyorlar bizim halimiz çok kötü hükümetimiz bizim kara listeden umursamadan hic temizlemiyor vatandaş deyilmiyiz türkiye Cumhuriyetinde yaşiyoruz hukümetimiz hiç birşey yapmiyor benim hiç birzaman ümidim yok kalmadi bence minyonlarca kişi kara listedekiler silmiyecekler ve birde bizi bankalar ariyor ve kredi karti verelim başvurunuzu yapalim diyorlar ama bizim hala karalisteden çikarmiyorlar vede hiç benim güvenim kalmadi böylece devam edecekler sorunumuz hic birzaman minyonlarca kişi kara listeden çikarmicaklar mağdur hep biZ olucaz ben hiç güvenmiyorum hükemetimize lütfen sorun kaldirilsin

 11. orhan gürsoy dedi ki:

  esnaf sicil affı çıkaçakmı bilgilendirirseniz sevinirim

 12. erol dedi ki:

  sayın editör bende takibe girmistim kırmızı kalaem yedim simdi borcum yok bankalara sicil affı gelince siciller silinrmi kesin ve kiredi çekebilecekmiyiz bankalar engel cıkarırlarmı bilgilendirirseniz sevinirim

BİR YORUM YAZ