2016 Yılında Konut Kredisi Faizi Düşer mi?

  • 26 Haziran 2016
  • 531 kez görüntülendi.

Konut kredileri faizi düşecek mi gibi sorular son zamanlarda gündeme sıkça oturan ve oldukça merak edilen sorulardır. Konut kredisi faizi, ev almak isteyen kişilerin belini büktüğü için, faiz oranlarının düşmesi binlerce hatta milyonlarca kişiyi oldukça sevindirecektir.

Günümüzde pek çok insan ev sahibi olmak için nakit para vermek yerine kredi çekmeyi tercih ediyor. Bu oldukça doğal bir durum ancak çekilen konut kredilerine bankaların yüklediği faiz oranları oldukça can sıkıcı. Ancak büyük şehirlerde yaşayan insanların evlere ödedikleri kiraları göz önünde bulundurursak bankaya ödenen faizin normal olduğunu görebiliriz. En çok merak edilen ve sorulan soru 2016 yılında konut kredisini faizinin düşüp düşmeyeceğidir.

2016 Yılında Konut Kredisi Faizinde Çok Açık Bir Değişiklik Olmayacak

  • Evet, her sene oynayan faiz oranlarının bu sene düşmesinden yana umut olsa da aslında konut kredisi faizlerinin çok fazla oynamayacağını söyleyebiliriz.
  • Konut kredilerinin 2016’yılının hangi aylarında düşeceğine dair çok net bir tahmin yapılmasa da Mayıs ve Haziran aylarında bir düşüş gözlenmesi bekleniyor.
  • Mayıs ve Haziran aylarında faiz oranlarının 1,5 oranlarına kadar düşmesi bekleniyor. Aynı şekilde 2016 senesinin ikinci yarısında 1, hatta 0.97 oranlarına kadar düşmesi öngörülüyor.
  • Türkiye ekonomisi, hatta Dünya ekonomisinin ne şekilde hareket edeceği net bir şekilde gözlenemediği için 2016 senesinde faiz oranlarının ne şekilde değişeceğine dair kesin ifadeler kullanılamamaktadır.
  • Konut kredisi faizinin ne oranda değişeceği bilinmese de, 2016 yılında konut kredisinin faiz oranlarına göre farklılık göstereceği kesindir.

Konut Kredisi 2016 Yılında Faiz Oranlarına Göre Değişiklik Gösterecek

  • Konut kredisi bugün ev sahibi olmak isteyenlerin kurtarıcısı haline gelmiştir. Konut kredileri son 3 ay içerisinde neredeyse 7 puanlık artış gösterdi.
  • İşin garip yanı konut kredilerinin faizinin ne kadar artacağı bilinmezken, konut kredisinin faize göre değişiklik göstereceği gerçeğidir. Bu nedenle bankalara konut kredisi için başvururken faiz oranlarını takip etmelisiniz.
  • Faiz oranları ne kadar artarsa konut kredilerinde de bir o kadar artış gösterecektir. Ancak faiz oranları azaldığı takdirde uygun fiyata ev sahibi olabilirsiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Rapor Parası Sorgulama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ