Altın Ne Olur?

  • 31 Mart 2015
  • 476 kez görüntülendi.

Altın aracı, belki de en eski yatırım unsurlarından birini oluşturmaktadır. Yüzyıllardır geleneksel şekilde alınan ve satılan, çoğu zaman da kötü günler için saklanan has yatırım araçlarından biri olan altın, hiçbir zaman popülaritesini yitirmemiştir. Tıpkı dövize yatırım yapılması gibi, altın aracına da bu denli güvenilmesi, altının güvenli liman özelliğinden gelmektedir.

            Güvenli Liman Nedir?

Ülkelerin ulusal para birimleri, diğer para birimleri karşısında zaman zaman değer kaybına uğrayabilirler. Enflasyon, deflasyon gibi durumlarda, para birimlerinin değerlerinin arttığı ya da azaldığı görülebilmektedir. Çeşitli dönem sonlarında açıklanan tüfe göstergeleri, toplantı sonuçları ve diğer işaretler de, para birimlerinin dinamik yapısına etki etmektedir. Bu noktada insanlar, paralarının zaman ve enflasyon karşısında erimemesi için, bazı yatırım araçlarına yönelirler. Bu yatırım araçlarından en güvenilir olanı ise, şüphesiz ki altındır.

Altının güvenli liman sıfatını alması ise, para değerlerini koruyarak zamana karşı değer kaybetmemesinde ileri gelmektedir. Aslında, 2011 yılındaki zirve altın değerlerinden sonra, yaklaşık 4 yıldır bu değerler görülememiş olsa da, tüm zamanların en çok kazandıran ve parayı koruyan yatırım araçlarından biri altın olmaktadır. Günümüzde ise altın, 85 lira ile 92 lira bandı arasında değişkenlik göstermektedir.

            Altının Durumu Ne Olur?

2011 yılının eylül ayında yaptığı 108 liralık zirve ile adından söz ettirilen altın, bu dönemin ardından ise düşüşe geçerek uzun bir süre 78 ila 85 bandı arasında değişkenlik gösterdi. Petrolün ve doların dalgalı halleri, altının ons fiyatlarına da yansıdı. Küresel şekilde gerçekleşen çeşitli kriz durumlarında güç kaybına uğrayan altın, son zamanlarda yaptığı toparlanma hareketleri ile yeniden güven vermeye başladı.

Uzun bir süredir 90 lira civarında dolanan, çalkantılı iç siyasetin akabinde zamanla yükselen ve alçalan altının, önümüzdeki aylarda birkaç basamak daha üste tırmanması bekleniyor. Yıl başlarında görülen döviz düşüşleri, özellikle de dolardaki düşüşün doğrudan ons fiyatına etki etmesi nedeni ile, 2015 Ocak ayı itibari ile 87 lira civarında gezen altının gramı, bahar aylarında ve yaz aylarına doğru artacak gibi duruyor.

Bir önceki yazımız olan IBAN Numarası Nerde Yazar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ