Araç kiralarken kredi notu gerekli mi? Kredi notum kaç olmalı?

  • 03 Kasım 2015
  • 2.627 kez görüntülendi.

Kredi notu uygulaması banka müşterilerinin geçmiş dönem ödeme performanslarının borçluluk durumlarının , risk taşıyıp taşımadıklarının raporlandığı , tüm banka borçlarına ve gecikmelere göre puanlanan bir bankacılık değerlendirme performans puanı olup son dönemde bankacılık sektörünün yanı sıra bir çok alanda kullanılmaktadır. Özellikle bir alım satım durumu söz konusu olduğunda , konut kiralamalarda , ortaklıklarda çok sık başvurulan kişinin finansal durumunu tüm gerçekliği ile yansıtan bir bilgi deposu olarak kabul görmüştür. 2015 mart ayından itibaren kredi notunu belirli kriterlere göre belirleyen Kredi Kayıt Bürosunun Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği ile yaptığı anlaşmaya istinaden araç kiralamalarda da kullanılabilecek özel tasarlanan müşteri risk değerlendirme  sistemi devreye girmiştir.Bu sisteme göre araç kiralamak isteyen müşterilerin  risk raporu otomatik olarak değerlendirilerek bu değerlendirmeye göre araç kiralama işlemi yapılmaktadır.

Araç kiralama işleminde araç bedelinin kiralama bedeline göre kıyaslanmayacak değerde olması araç kiralamasının güvenilir kişilere yapılmasının önemini ortaya koymaktadır.Her ne kadar araç kiralama işlemlerinde kredi kartı bilgileri alınarak açık forma imza attırılsa dahi firmalar kiraladıkları araçları koruyabilmek için bu sistemi aktif olarak kullanmaktadırlar.Bu uygulama kiralama şirketlerinin insiyatifine bırakılan bir uygulama olsa dahi  araç kiralamalarda gerçekleşen riskli durum nedeniyle özellikle büyük ve güvenilir araç kiralama firmaları araç kiralamada kredi notuna sıkça başvurmaktadır.

Kredi notu Türkiye ortalaması 1.400 puandır.Bu puanın altına düşülmesi kişilerin finansal durumunun riskli olduğunu gösterdiğinde bu sınırın ne kadar altına inilirse findeks sistemini kullanan araç kiralama firmalarından araç kiralamak zorlaşmaktadır.Eğer kredi notunuz 1.300-1.400 ve üstü seviyelerdeyse araç kiralamak için gerekli olan puana sahip olduğunuzu söyleyebiliriz.

 

Araç kiralama firmalarından rezervasyon yaparak araç kiralamak mümkün olmaktadır.Ancak rezervasyon sırasında ödeme alınsa dahi kredi notu sorgulaması yapılmadığından araç kiralamak isteyen bireyler rezervasyonlarını yaptırdıktan sonra aracı teslim almaya gittiklerinde kredi notu nedeniyle aracı kiralayamayabiliyorlar. Bu durumu yaşamamak için kredi notunuzu öğrendikten sonra rezervasyon yapmanızı öneriyoruz. Ancak araç kiralamak istediğiniz firmanın kredi notu uygulamasını kullandığını bilmeden rezervasyon yaptırıp ödemeyi gerçekleştirdiyseniz ve kredi notunuzun düşük olmasından ötürü arabayı teslim alamadıysanız araç kiralama firmaları 3 iş günü içinde yapılan ödemenin iadesini kartınıza gerçekleştirmektedirler.İade yapıldıktan sonra  7 ile 14 iş günü içinde karta geri ödeme yansıdığı için mağduriyet olmaması adına kiralama ödemesini yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmenizi yada kredi notuna göre mi kiralama yapıldığını firmayı arayarak netleştirmenizi öneriyoruz.

Bir önceki yazımız olan Avea Kredi Notunu Öğrenme başlıklı makalemizde 1122, avea kredi notu nasıl öğrenlir ve avea1122 kredi notu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ