Arıcılık Destek Kredisi Evrakları

  • 22 Aralık 2017
  • 650 kez görüntülendi.

Devlet tarafından sağlanan hayvancılık kredisi kapsamı dâhilinde arı yetiştiriciliği içinde destek kredisi sağlanıyor. Devlet bankaları dışında arı yetiştiriciliği için kredi imkânı sağlayan özel bankalar arasında İş bankası, Teb, Yapı ve Kredi Bankası ve Akbank arı yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçilere kovan satın almaları ve diğer işlemleri için kredi tahsis ediyor. Bu krediyi alabilmek için gerekli olan arıcılık destek kredisi evrakları tamamlandıktan sonra bankalara müracaat edilmesi gerekir.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi

Ülke genelinde en çok arı yetiştiriciliği kredi bankalardan olan Ziraat bankası Arıcılık sistemine kayıtlı olanlara ve en 50 adet arılı kovan ile çalışan ya da kovan sayısını 50 ve üzerine çıkarmak isteyenlere kredi tahsis ediyor. Arıcılık malzemelerinden şeker, temel petek ve kek ruhsatlı ilaç alımı için ve gezginci arıcılara işçilik dâhil ürünler için arı nakliye giderleri, bambus arısı üretimine yönelik olarak ihtiyaç duyulan işletme giderleri için kredi tahsisi yapılır.

Bankaların Arıcılık Destek Kredisi İçin Kriterleri

Öncelikli olarak boş kovan, bal süzme makinesi, polen kurutma ve temizleme makineleri için kredi kullanabiliyorsunuz. Bunların dışında 200 adet ve daha fazla arılı kovan için ve gezginci arıcılık yapan üreticilere jeneratör, arıcı barakası, güneş enerji sistemi için ve bambus arısı üretenler için ise bina yapımı ya da bina tadilatı, raf sistemleri, iş ile ilgili alet ve ekipmanlarını alımı için kredi kullanabiliyorsunuz.

Arıcılık Destek Kredi Başvuru Evrakları

Arıcılık destek kredisi evrakları tamamlandıktan sonra başvuruyu bizzat yapmanız gerekiyor. Hazırlanması gereken evraklar ise Çiftçi Belgesi yani ÇKS belgesi, Kimlik belgeniz, tarımsal işletmesini teşvik edici belgeler yani tapu kaydı kira kontratı gibi, Kredi için karşılık gösterilecek teminata ait belgeler, bilanço esasına dayalı çalışan firmaların son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu ile müracaat yapılır.

KOSGEB Arı Yetiştiriciliği İçin Kredi İmkanı Var mı?

KOSGEB arı yetiştiriciliği için hibe kredi kullandırmamakla beraberi bal imalatı, satışı ve paketlemesi gibi hizmetler için tesis kurulması ve bu tesisin tüm ihtiyaçları için hibe kredisinden yararlanma şansınız olabiliyor.

Bir önceki yazımız olan Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde hayvancılık kredisi, Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar ve kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ