logo

Axess Kart İptaliSponsorlu Bağlantılar

 

Aşağıda vermiş olduğumuz yazı gerçek yaşanmış bir olaydır, ek olarak bu yazıdan sonra herhangi bir kredi kartının iptalinin nasıl gerçekleştirileceğine dair açıklamadır.

Akbank’tan 97 yılında aldığım AMEX kartımı, kart parası ödememek için kapatmak istedim. Çağrı merkezindeki yetkili, iptal işlemi için şubeye gitmemi istedi:

- Kapatmak istiyorum hanımefendi, alırken bana kuryeyle getiriyorsunuz, kapatmak için neden sizin ayağınıza gelmem gerekiyor?
– Bu şekilde çalışıyor.
– Peki o zaman kartım kayboldu.
– Nasıl?
– Kartım kayboldu, iptal ettirmek istiyorum.
– Böyle yapamayız.
– Siz yapamazsanız, 2. aradığım kişi yapacak.
– Peki. Müşteri numaranız nedir?
– Kart iptal ettiyorum ne müşteri numarası?…

2. bir arama daha yapmak zorunda kalıp kartı kayıp diyerek iptal ettirdim. Komik bir durum değil mi?

Sonuç: Kartım iptal oldu.  Bir kurye teslim almadığım yeni bir kartı bana getirmek için zaman ve para harcadı. Ben, biraz sinir edici, biraz komik bularak bu olayı etrafımdakilere aktarıyorum.

Müşteriyle ilişkide ‘Carpe Diem’ (anı yakala) diye bir yaklaşım olamaz. Akbank’ın, “Gittiğini kabul etmiyorum” demekten daha iyi bir yol bulması gerek.

Bankalar günümüzde kredi kartını çok kolay verirken maalesef iptal işlemini müşteri kaybetmemek için ağırdan alarak zorlaştırmaktadırlar. Peki, Kredi Kartınızı kapattırmadan önce bilmeniz gerekenler nelerdir? Kredi kartınızı nasıl kapatabilirsiniz?

Kredi kartınızı iptal ettiğinizde kredi kartınıza olan borçlarınız ne olacak?

Birçok kişi senelik kart aidatı, masraflar gibi sebepler ile kredi kartlarını iptal ettirirken yaşadıkları en büyük sıkıntı bankaların alışverişlerinizde yapmış olduğu taksit tutarları dahil tüm borcunuzu kapatmanızı istemeleridir. İptal işlemi verdiğiniz tarihten sonraki hesap kesiminize taksitli, tek çekim gibi harcamalarınızın hepsi hesap özetinize yansıtılacaktır.

Örnek verecek olursak, 6 ay 100 TL’lik harcamanız var diyelim. Örnek tutara göre banka sizden taksitli harcamalarımızın toplamı olan 600 TL’yi peşin olarak almak isteyecektir.

Bazı bankalarda ise kredi kartınızı kapatmak istemeniz durumunda kalan taksit tutarlarını peşin olarak değil de yine aynı şekilde taksitli olarak ödemeniz istenebilir. Kredi kartınızı iptal ettirmeden önce bu detayları mutlaka bankanıza danışın.Sponsorlu Bağlantılar

Kredi kartının KAPATMA / İPTAL işlemlerinin karıştırılması

Müşteriler genellikle kapatma ve iptal işlemlerinin ikisinin de aynı olduğunu düşünmektedir ve bu iki terim genellikle karıştırılmaktadır. Fakat bu banka nezdinde farklı iki işlem olarak uygulanmaktadır.

KREDİ KARTI KAPATMA – Kredi kartınızı, kısmi veya geçici bir süre ile kullanıma kapatma işlemidir.
KREDİ KARTI İPTAL – Kredi kartınızı kullanımdan kaldırma ve kredi kartı bilgilerinizin silinme işlemidir.

Kredi Kartımı Nasıl İptal Ettiririm ?

İlk olarak kredi kartınızı iptal ettirmeden önce tüm kart borcunuzu öğrenmeniz gerekmektedir. Kredi kart borcunuzun tümünü yatırabiliyorsanız direkt olarak iptal işlemlerine başlayabilirsiniz. Eğer taksitli borçların altından kalkamam diyorsanız önce taksitleriniz bitene kadar gecici kapatma yaptırıp sonra taksitleriniz bittiğinde ise kredi kartınızın iptalini isteyebilirsiniz.

Bankalar, kredi kartı iptal işlemlerinizi telefon bankacılığı aracılığı ile veya şube üzerinden yazılı olarak almaktadırlar.

Telefon Bankacılığı ile kredi kartı iptal işlemi nasıl yapılır?

Telefon bankacılığı ile kredi kartı iptali için bankanızın müşteri hizmetlerine, kredi kartınızı iptal ettirmek istediğinizi söyleyerek işlem başlatabilirsiniz. Tabii ki bankalar müşterilerini kaybetmemek için sizin kredi kartı harcamalarınızın hacmi doğrultusunda size özel jestler (para puan, bonus gibi…) yaparak sizi tekrar kazanmak isteyeceklerdir. Eğer bu süreçte kararınız değişmezse banka sizin verdiğiniz kredi kartı iptali işlemi talimatı doğrultusunda 7 gün içerisinde işleminizi yapmakla sorumludur.

Banka şubesinden dilekçe ile kredi kartı iptal işlemi nasıl yapılır?

Size en yakın banka şubesine giderek kredi kartı iptal dilekçesi yazıp başvurabilirsiniz. Örnek kredi kartı iptal dilekçesi indirmek için tıklayın.  Banka şubesinde dilekçenizin işleme alındığından emin olun. Banka tarafından iptal talebiniz işleme alındıktan sonra 7 gün içerisinde işleminizi yapmakla sorumludur.

Banka kredi kartımı iptal etmiyor, ne yapmalıyım?

Bankalar, Banka kartları ve Kredi Kartları Yönetmeliği gereğince işlem talebinizi 7 gün içerisinde yapmakla zorunludur. Eğer banka sizin kart iptal talebinizi uygulamıyorsa, kredi kartı iptal talebinizi yaptığınıza dair kanıtlayıcı belgelerinizle beraber BBDK’na usule uygun olarak dilekçe yazarak banka hakkında şikayette bulunabilirsiniz.

Rate this post

Bir önceki yazımız olan En uygun kredi kartı hangisi? başlıklı makalemizde en ucuz kredi kartı, en uygun kredi kartı veren bankalar ve uygun kredi kartı hakkında bilgiler verilmektedir.