Banka Kredisi Devam Eden Ev Satılabilir mi?

  • 16 Şubat 2014
  • 1.298 kez görüntülendi.

Merhaba değerli okuyucularım.

Bugün sizlere herkesin merak ettiği kredisi devam eden ev satılabilir mi sorusunun cevabını vermeye çalışacağım.

Herkesin başına bu tür  bir olay mutlaka gelebilir,öncelikle bu konudan rahatsızlık duymanıza gerek yok bunu bilmenizi istiyorum.

Memur olabilirsiniz tayininiz çıkabilir yada çok sıkılmışsınızdır maddi açıdan bu durumu evinizi satmaya çalışarak kurtulma yoluna gidebilirsiniz veyahut evden sıkılmışsınızdır evi değiştirmek isteyebilirsiniz bu durumlar gayet doğal ve hiç bir şekilde sizi rencide edecek pozisyonlar değildir bunu böylelikle anlatmak istedim.

Peki bu bankadan aldığınız evin kredisi devam ediyor nasıl satacaksınız?

Hemen sizlere en kısa şekilde maddeler halinde rahatça anlayabileceğiniz şekilde anlatmaya çalışalım;

1.Öncelikle evinizi alacak bir müşteri bulunuz,

2.Bu bulduğunuz müşteriye durumu güzelce izah edip onun açısından bir sıkıntı olmadığını kendisine anlatın,

3.Bu kişiyle bankaya gidip banka yetkililerine evi bu kişiye satmak istediğinizi söyleyin,işlemler başlasın,

4.Banka yetkilileri 2 yol sunacaktır birincisi:evinizi alacak kişinin parası vardır tamamını ödeyebilecek durumu vardır erken kapama cezasını da size fatura ederek borcunuzun tamamını evi alan kişiden tahsil eder siz o kişiye ya borçlu kalırsınız ya da üstüne para alırsınız orası o an belli olacak bir durum,ikinci yol ise: evi alacak kişinin parası evinizi almaya yetmiyordur veya hiç parası yoktur bu kişiye sizin eviniz ipotek edilerek 2.dereceden ev ipoteği ile bu kişiye konut kredisi kullandırımı yapılır ve sizin borç sıfırlanır.

5.Sizin mesela 12 aylık ödenmiş krediniz var örneğin 10000 tl ödemişsiniz bu para ne olacak diyorsunuz onu da şöyle açıklayalım;

Siz evi  60.000 TL ‘ye bankaya aldırdınız 120 ayda  787 TL ödemesi çıktı 94.000 TL toplam bankaya faizi dahil borçlandınız. 12 ay düzenli ödeme yaptınız 787*12=9.444 TL yapar, 94.000-9.444=84.556 TL bankaya borcunuz kalmış.

Şimdi bu durumda siz evi 70.000 TL ‘ye sattığınızı düşünelim ve nakit paraya anlaştığınızı düşünelim;

Burada uygulanacak işlemlerin sırası şu şekilde işlemektedir:

Evi sattığınız kişi sizin kalan borcunuz olan 84,556 TL ‘lık borcunuzu peşin ödeme yapacağından bu borç ortalama olarak 70,000 TL ‘ye düşeceğinden evinizi hiç bir alacak verecek kalmadan sadece 1 yıllık kaybınız karşılığında zarar etmeden satabileceksiniz.

Peki neden zarar etmeden diyorum sebebi şudur:siz o evi almamış olsaydınız kirada oturacaktınız  ve en azından bu paranın yani kaybın 3te 2 sini zaten ödeyecektiniz.Bu yüzden değerli okuyucularım siz siz olun ödeyemeyeceğiniz borçlar altına asla ve asla girmeyin.

Bu konu hakkında daha değişik durumlardaki pozisyonlarınız için bize bu makalemizin altından yorumlarınızı yapın yetkililerimiz sizlere anında dönüş gerçekleştireceklerdir.

Not:Evi sattığınız kişiye birebir borcu bankada devir edebilipotekli ev nasıl satılırirsiniz bu tamamen anlaşmaya bağlı durumlardır. 

 

Bir önceki yazımız olan ATM'den Bankamatik Kartıyla Emekli Maaşı Nasıl Çekilir başlıklı makalemizde atm den bankamatik kartıyla emekli maaşı nasıl çekilir, atm den emekli maaşı çekmek ve atm den emekli maaşı nasıl çekilir hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. hasan dedi ki:

    evi 110000 tl ye aldım 86000 tl kredı cektım 15 aydır 1165 tl ödeme yaptım evı satmak istiyorum 110000 tl satarsam elime kac para kalır faiz oranı 0.88 den almıştım

BİR YORUM YAZ