Banka Mevduatı Nedir?

  • 20 Ağustos 2018
  • 128 kez görüntülendi.

Mevcut yatırımlarını banka himayesinde değerlendirmek isteyen kişilerin, bankaların sunduğu çeşitli avantajları değerlendirmek adına, mevduat hesabı açtırmadan önce merak edebileceği sorulardan bir tanesi, banka mevduatı nedir? Olabilmektedir. Bankada bulunan mevcut hesabına veya yeni bir hesap açmak suretiyle, yatırım amaçlı para yatıran banka müşterilerinin, belirli bir sürenin sonunda ya da istedikleri herhangi bir zamanda paralarını geri alabileceği sistemdir.

Banka mevduatları, bankanın nezdinde saklanan paralardan oluşmaktadır. Bu mevduatlar, normal hesaplar, tasarruf hesapları ve para piyasası hesapları gibi mevduat hesaplarına yatırılmaktadır. Hesap sahibi, hesap sözleşmesinde belirtilen şartlarda ve koşullarda belirtildiği üzere, istediği herhangi bir zamanda söz konusu yatırmış olduğu tüm fonları çekme hakkında sahiptir. Bankalara müşterileri tarafından yatırılan fonlar, bankanın sorumluluğunda olup, bankanın varlığı haline gelmektedir ancak, yatırılan para karşılığında banka, hesap sahibine borçludur.

Mevduat Hesapları Kaça Ayrılır?

Mevduat aslen, depozit ve yatırım gibi anlamlar taşımaktadır ve banka mevduat hesapları ikiye ayrılır. Bunlar, Vadeli Mevduat Hesabı ve Vadesiz Mevduat Hesabı’dır.

Vadeli Mevduat Hesabı

Vadeli mevduat hesabı tüketiciler için bir yatırım aracıdır ve paranın, daha önceden belirlenmiş olan süreler içerisinde, hesap sahibinin herhangi bir çekim yapmadan, parayı hesapta tutmasını ifade eder. Bu tür hesapların tüketiciye, daha yüksek oranlarda faiz getirisi olmaktadır.

Vadeli Mevduat Seçenekleri Nelerdir?

Her banka kendine has bazı politikalar barındırır. Bu sebeple her bankanın uygulayacağı vade seçenekleri ve bu seçeneklere uygun faiz getiri oranları farklılıklar göstermektedir. Ancak genel olarak;

  • 1 aylık vadelerle,
  • 3 aylık vadelerle,
  • 6 aylık vadelerle,
  • 12 aylık vadelerle, müşterilerinin fonlarını değerlendirmeye alan bankalar, yapacakları sözleşme sayesinde, belirtilen vadelerde parasını banka hesabında tutan kişilere, önceden belirlenmiş oranlarda, faiz getirisi sağlamaktadır.

Vadesiz Mevduat Hesabı

Kişilerin fonlarını herhangi bir bankanın bünyesinde saklamak ve nakit para olarak kullanmak yerine, bankalar arası transfer etmek amacıyla veya istediği takdirde herhangi bir zamanda nakit paraya dönüştürmesine olanak veren, temel bir kontrol ve talep hesabıdır. Bu hesaplar cari hesap olarak da adlandırılmaktadır. Vadesiz mevduat hesapları için genellikle bankalar tarafından müşterilere herhangi bir faiz ödemesi yapılmaz.

Bir önceki yazımız olan Enpara Banka Kartı Şifresi Öğrenme başlıklı makalemizde Enpara, Enpara Banka Kartı Şifresi Öğrenme ve Finansbank hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ