Bankada Dolar Nasıl Bozdurulur?

  • 18 Ağustos 2018
  • 111 kez görüntülendi.

Dolar’ın artması ile birlikte Dolar yatırımcılarını da heyecan sardı. Daha fazla artacağı düşüncesi ile bir kısım Dolar yatırımcıları Dolar konusunda hassas davranıyor. Ancak daha fazla artmayacağını düşünenler ve ülke ekonomisine katkı sağlamak isteyenler mevcuttaki Dolar hesaplarını TL cinsine çevirmeyi hedefliyor. Elbette akıllarda tek bir soru var. O da bankada Dolar nasıl bozdurulur? Sorusu bu işlem 2 farklı şekilde gerçekleştirilebiliyor.

İnternet Bankacılığı Aracılığı İle Dolar Bozdurma

Artık internet bankacılığı platformları pek çok konuda, şubeye gitmemize gerek kalmadan işlemlerimizi halletmemizi sağlıyor. Döviz işlemlerinin hepsi yine bankaların internet bankacılığı platformlarından gerçekleştirilebiliyor. Hesabında Dolar olan ve bozdurmak isteyen kişiler, aynı bankanın internet bankacılığı aracılığı ile bu işlemi gerçekleştirebiliyor. Bunun için yapılması gereken tek şey internet bankacılığındaki yatırım sekmesini kullanmak. Ancak dikkat edilecek husus mesai saatleri içinde Dolar kuruna dikkat etmek. Çünkü pek çok banka mesai saatleri dışında Dolar kurunu sabit tutuyor. Bu da yatırımcının zarar etmesine yol açabiliyor. Bu sebeple mesai saatleri içinde, bankanın verdiği en güncel ve uygun kur üzerinden Dolar’ı bozdurmaktır. İnternet bankacılığı kullanmayanlar aynı işlemi telefon şubesinden de gerçekleştirebilirler. Son adımda bankanın Dolar alış kuru ekrana çıkacaktır. Bu kura onay verdikten sonra Dolar bankaya satılmış ve karşılığında TL alınmış olur.

Doları Çekip Döviz Bürolarından Bozdurmak

Bazı bankaların Dolar kurları tüketiciyi tatmin etmeyebilir. Bu nedenle döviz büroları tercih edilebilir. Ancak bunu yapmak için öncelikle Dolar’ın şubeden ya da ATM’den çekilmesi gerekir. Eğer yüklü bir tutar çekilecek ise ATM buna izin vermeyecektir. Bu durumda 1 gün önceden haber vermek koşuluyla şubeden Dolar nakit olarak alınır. Ardından herhangi bir döviz bürosu aracılığı ile Dolar istenilen para birimine ya da TL’ye dönüştürülür. Bunun yanı sıra daha güvenli olması açısından döviz bürolarının bazıları swift yolu ile de Dolar’ı kabul etmektedir. Bu işlem için yine internet bankacılığı, telefon şubesi ya da şubeler kullanılır. Dolar döviz bürosunun resmi banka hesabına swift edilir. Ardından döviz bürosu elden ya da yine EFT yolu ile TL parayı müşterinin hesabına aktarır.

Bir önceki yazımız olan Adios Kart Kampanyaları 2015 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ