Bankalar Hangi Kredi Masraflarını Alabilecek?

  • 16 Nisan 2014
  • 334 kez görüntülendi.

Bankalardan kredi kullanarak nakit ihtiyacımızı karşılayabiliyoruz. Ancak bizler için olumsuz olan bir tarafı var. Bu da kredi masrafları. Kredi kullanmak istediğimiz ana paranın tamamı ne yazık ki tamamı elimize geçmiyor. Kredinin türüne göre banka bazı masrafları düşerek kalan parayı bizlere veriyor. Bankaların bazı masrafları almaya hakkı olduğu bazılarını almaya haklı olmadığı gibi bir çok bilgi dolaşıyor. BDDK’nın yapmış olduğu düzenlemeye göre bankalar bazı masrafları artık yasal olarak alabilecek. Bankalar hangi kredi masraflarını alabilecek diye sorarsanız bu bilgi yazımızın devamında.

Kredi kullanan kişilerin en çok şikayet ettikleri kredi masraflarıdır. Kredi masraflarını geri almak için yetkili yerlere başvuranlar da olmakta. Parasını geri alan oluyor. Tabi bunun yanında herhangi bir cevap alamayanda. Artık bankalar bazı masrafları almaya haklı bulunduğu için kullanacağınız kredilerde bu masrafları yasal yollarla geri alamayacağınızı göz önünde bulundurmalısınız.

Bankaların alabileceği masrafların başında dosya masrafı gelmektedir. Bankalar artık dosya masrafını iadesiz bir şekilde tahsil edebilecek. Konut kredilerinde ise bir çok kişinin aslında alınmasını istemediği ekspertiz ücreti de alınabilecek ücretlerin içerisinde. Taşınır ve taşınmazlar üzerinden kullanılan kredilerde rehin ücretini de bankalar artık alabilecek.

bankalar hangi kredi masraflarını alabilecekBDDK’nın düzenlemesi sonucu masraflara da bazı sınırlandırılmalar getiriliyor. Kredi dosya masrafı ana paranın binde beşini aşamayacak. Bunun yanında bankalar maksimum 500TL kredi dosya masrafı alabilecek. Buradan anlaşıldığı gibi kredi tutarının yüksek olması durumunda maksimum 500TL dosya masrafı kesilebilecek.

Sevindirici olan ise kredi transferi ve kredi taksitlendirme (refinansman kredisi) işlemlerinde herhangi bir şekilde yapılandırma vs. ücretler alınamayacak. Bu düzenleme ile birlikte TL ve döviz mevduatlar için hesap işletim ücreti de alınabilecek. Ayrıca kredi kartı aidatı, yenileme ve ek kart ücretleri de alınabilecek. Kiralık kasa, fatura ödeme işlemlerinden alınan komisyonlar, bildirimler gibi hizmetlerden de banka ücret talep edebilecek.

Bu düzenlemeler sonucunda bankalar bu ücretler dışında herhangi bir masraf adı altında bir ücret tahsil edemeyecek. Düzenleme ile artık bankaların nelerden masraf alıp alamayacağı kesinleşti. Sizlerde bu doğrultuda bankacılık işlemlerinizi yürütebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dolar Haftaya Hızlı Bir Başlangıç Yaptı-14.04.2014-pazartesi başlıklı makalemizde dolar hatfaya hızlı başladı ve dolar yükselişe geçti hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ