Bankaların Kara Listesinden Kayıt Sildirme

 • 26 Ekim 2013
 • 1.970 kez görüntülendi.

MERKEZ BANKASI KARA LİSTESİNDEN İSMİMİ NASIL KALDIRABİLİRİM?

 

Bankalar her türlü faaliyetlerinde kendilerini teminat altına almak adına çeşitli sistemler geliştirmişlerdir. Bu sistemlerden biri de ödenmeyen kredi kartları ve kredi borçları için kara liste yöntemi ile kişilerin belli bir süre bankacılık faaliyetleri ile ilişkilerinin koparılmasıdır. Bilindiği gibi bankalar çeşitli kampanyalar ile müşterilerinin acil nakit ihtiyaçlarını karşılamaya çalışır. Bunun yanında kredi kartları ile uygun koşullar altında taksitli alış verişler gerçekleştirmesine imkân tanır. Ancak bu işlemlerde kredi taksitlerinin ve kredi kartı borçlarının zamanında ödenmesini ister. Keza zaten bu işlemlerin hemen hemen hepsinde ödeme koşullarını müşteriler belirler. Ödenmeyen borçlar belli bir süre beklemeye alınır. Müşterinin borcu ödemesi için tebligat gönderilir. Buna rağmen ödenmeyen borçlar yüzünden kişi bir süre sonra bankaların kara listelerine eklenir. Kara listeye giren kişinin listeden çıkması adına ilk yapması gereken şey borcunu tamamen sonlandırmasıdır. Borcunu sonlandırması tekrar bankacılık faaliyetlerinden yararlanması adına tek kriter değildir. Kara listeye giren bir kişi 5 yıl boyunca hiçbir bankanın bankacılı faaliyetlerinden yararlanamaz. Bu sebeple bu sürecin bitmesini beklemelidir.

 

Bir önceki yazımız olan HİBE KREDİ-GERİ ÖDEMESİZ KREDİ NASIL ALINIR? başlıklı makalemizde faizsiz hibe kredi, faizsiz hibe krediler ve geri ödemesiz kredileri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. evren kurdaş dedi ki:

  selamın aleyküm öncelikle kolay gelsin arkadaşım sana sadece bunu söylüyorum benim bankalarla hicbir sıkıntım yok ve borclarımı zamanından önce veriyorum şuan nedense kıredi kulanamıyorum ve sebebide bunu gösteriyorlar cok başvuru yapmışım ve kıredi kulanmadımda
  dolayı oldunu söylediler ve puanım nezaman yükselir bir bankaya gitim ve gıredi başvurusu yaptım orada sordum bunun panla ilgisi olmadını söyledi ama nedense hala kulanamıyorum kıredi

 2. aslan kaya dedi ki:

  iyi ğünler ben aslan kaya batman bld otopark görevliyim aylık gelirim 1200 tl 2010 da karalisteye girdim 2010 bütün borçlarımı kapatım bankalar da şuanta bana çok açil kredi almak isterim alamiyorum lütfen bana yardımçı olun kredi almak isterim özel sektör çalişiyorum batman belediyesin de otopark görevliyim hiç bir banka borcum yok 2010 hepsi kapatım…..

 3. hasan çakmak dedi ki:

  benim kıredi kartı borcum vardı ödedim ama şimdi kıredi alamıyom neyabmam lazım söylermisiniz

 4. murat alaoğlu dedi ki:

  kredi kartım dolayı kar listeye alınmışım 5 yıl önce ama borcum kalmadı nasıl kara listeden sildirrim

 5. levent aslantaş dedi ki:

  kredi kartım dolayı kar listeye alınmışım 5 yıl önce ama borcum kalmadı nasıl kara listeden sildirrim

BİR YORUM YAZ