Bankam Mortgage Vermedi, Alternatifim Nedir?

  • 05 Mayıs 2014
  • 542 kez görüntülendi.

Kira öder gibi ev sahibi olmak istiyorsanız bankaların mortgage kredilerinden yararlanabilirsiniz. Ancak bu kredi ürününden herkes her zaman yararlanamamaktadır. Bankam mortgage vermedi, alternatifim nedir sorusunun cevabını yazımızın devamında inceleyelim.

Öncelikle bankaların mortgage kredisi verirken neleri göz önünde bulundurduğunu incelemeliyiz. Bilindiği gibi mortgage kredilerin uzun vadeli kredilerdir. Bu yüzden bankalar müşterilerinin kredi notu ve gelir durumlarını dikkate alarak kredi onay kararını alırlar. Kredi notunuzun öncelikle yüksek seviyelerde olması gerekmektedir. Bankaların her birinin kredi vermek için istediği kredi notu aralığı değişiklik göstermektedir. Ancak çoğu yüksek kredi notu olan müşteriler ister. Başvurduğunuz mortgage krediniz onaylanmamışsa kredi notunuzun değeri yeterli değildir.

Tabi ki bankalar için sadece yüksek kredi notu kredi onayı için yeterli olmamaktadır. Bunun yanında gelir seviyeniz ve çalıştığınız firmadaki çalışma sürenizde önem arz etmektedir. Bankalar mortgage kredilerini onaylarken müşterinin gelirinin %38’i kadar aylık taksit tutarı belirlenmesini ön görürler. Kredinin aylık taksit tutarı bu oranı geçiyorsa kredinin onaylanmasında olumsuzluklar yaşanabilmektedir.

Mortgage krediniz yukarıdaki nedenlerden veya başka bir nedenle onaylanmamışsa ev almak için başka yollara da başvurabilirsiniz. Öncelikle bir bankadan olumsuz cevap almışsanız başka bankalara kredi başvurusu yapmaktan çekinmeyin. Diğer bankalar da kredi vermiyorsa mortgage imkanı sunan finansal kuruluşlardan destek alabilirsiniz.

Son zamanlarda bu şekilde kişilere hizmet veren firmaların sayısı oldukça çoğalmaktadır. Bu firmalar ile görüşerek çeşitli vade ve faiz oranlarını inceleyip mortgage projelerine dahil olabilirsiniz. Ayrıca büyük toplu konut projelerinde de belirli peşinatlar karşılığında geriye kalan tutarı uzun vadelerde ödeme imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Konut almak için günümüzde sadece bankalardan değil yukarıda anlatıldığı gibi farklı finansal kuruluşlardan ve toplu konut projelerinden yararlanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bir Kişide En Fazla Kaç Kredi Kartı Olmalıdır? başlıklı makalemizde bir kişide en fazla kaç kredi kartı olmalıdır ve birden fazla kredi kartının olması zararlı mıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ