Bireysel Emeklilik Yaşı

  • 07 Mayıs 2014
  • 582 kez görüntülendi.

Günümüzde bireysel emeklilik oldukça önemli bir konuma yükselmiştir. Emeklilikte daha rahat bir hayat sürebilmek için bireysel emeklilikler oldukça yarar sağlamaktadır. Bireysel emeklilik konusunda merak edilen de bir çok konu vardır. Bu konulardan biri de bireysel emeklilik yaşı sorusudur.

Bireysel emeklilik imkanı sunan şirketler aracılığı ile bireysel emekliliğinizi kolayca başlatabilirsiniz. Devlet katkısının da bulunduğu bireysel emeklilik sisteminden emekli olmak için minimum 10 yıl prim ödemesi yapmanız gerekmektedir.

Bireysel emeklilik sistemi çerçevesinde birden fazla şirketten yararlanabilirsiniz. Bu durumda her bir şirkette minimum 10 yıl prim ödemeniz gerekmektedir. Birden fazla şirkette bireysel emekliliği olan kişilerin emekli olması için bir şirkette minimum 10 yıl prim ödemesi yeterli olmaktadır. Bir şirketten emekli olduktan sonra diğer bir şirkete bu durumdan haberdar etmesi gerekmektedir.

Bireysel emeklilik yaşı ise 56 olarak belirlenmektedir. 56 yaşını tamamlayan kişiler 10 yıl prim ödemek şartı ile emekli olabilirler. Bireysel emeklilikte 10 yıl prim ödeme şartı bulunmaktadır. Bu yüzden emeklilik sistemine girmeden önce bu durumu göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Yaşınız 56 olmuşsa ve 10 yıllık prim ödeme şartını yerine getirmişseniz emekli paranızı çeşitli seçeneklerden yararlanarak alabilirsiniz. İsterseniz bireysel emeklilik sisteminde birikmiş olan bütün birikimlerinizi tek sefer de alabilirsiniz. Ayrıca isteğiniz üzerine sistemde biriken paranızın bir kısmını veya tamamını programlı geri ödeme seçeneğinden yararlanabilirsiniz. Bu seçenekte bireysel emeklilik şirketi ile belirleyeceğiniz bir program çerçevesinde belirli tutarlarda bölüm bölüm paranızı geri alabilirsiniz. Geri alma seçeneklerinden biri de maaşa bağlamadır. İsterseniz birikimlerinizi ömür boyu maaş şekilde alabilirsiniz. Yine birikimlerinizin bir kısmını veya tamamını gelir sigortasına aktararak ömür boyu maaşa bağlama şansınızda bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Ev Kredimi Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ