Krediyi Erken Ödemenin Cezası Var Mı?

  • 13 Mayıs 2013
  • 1.038 kez görüntülendi.

Bankalar, insanların maddi olarak kendilerini eksik buldukları noktalarda, onlara nakit desteği sağlamak amacı ile ortaya çıkmış olan finans kuruluşlarıdır. Yani bankalar, kişilere maddi yönden destek olmak ve çeşitli ürünlerini vatandaşlara kullandırmak için çalışmaktadırlar. Bu noktada, kredi hizmetleri oldukça popüler ve kullanışlı durumdadır. Çünkü krediler ve sosyal hayatta sıklıkla kullanılan kredi kartları, her vatandaşın kolayca erişebileceği ve kullanabileceği ürünler olarak yerlerini almaktadır.

Bankalardan kredi çekerek bankalara borçlanan kişiler de, bu borçlarını en yakın zamanda ve doğru taksit tutarları ile bankalara geri öderler. Bu şekilde ödeme planına uyularak borç en doğru zamanda ve en az faiz işlemiş şekilde bitirilmeye çalışılır. Eğer kredi ödemelerinde aksilikler yaşanırsa, ödeme planı sekteye uğrayacağı için banka bu noktada faiz oranını artırır ve kişi ileride daha da zorlanır bir hale gelir. O nedenle de kredi borçlarının bir an önce kapatılması ve en azından zamanında ödenerek bitirilmesi önemlidir.

Peki, kredi borcunu erken kapatan vatandaşlar belli bir yaptırımla karşı karşıya kalıyor mu?

Krediyi Erken Ödeyene Ceza Durumu

Her ne kadar kulağa çok saçma gelse de, 28 Mayıs 2014 tarihinden önce böyle bir ceza söz konusu idi. Özellikle konut kredilerinde, vatandaşın banka ile yaptığı sözleşme gereği bankanın oluşturduğu ödeme planına uyması gerekirken, vatandaş eline geçen para ile borcun kalanını beklenenden önce kapatması halinde, banka planlarını gerçekleştiremeyeceği ve taksit taksit gelen parayı o süre içinde işletemeyeceği için bir ceza uygulanıyordu. %2’lik bir yaptırım olan bu ceza, söz konusu tarihte değişen bir yasa ile yeniden düzenlendi.

Buna göre böylesine ağır bir yaptırım ortadan kısmen kaldırıldı ve uygulama esnetildi. Buna göre borcun kapatılmasından sonra geriye kalan taksitlerin vadesi 36 ayı aşmıyorsa, banka en fazla %1’lik bir yaptırım uyguluyor. Eğer söz konusu vade 36 aydan fazla ise, oran en fazla %2’lere çıkabiliyor. Bunlara ek olarak, eğer vatandaş ile banka arasında olan sözleşmede “Erken Ödeme Tazminatı” ibaresi yok ise, banka yaptırımı komple uygulayamıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ