Cezaevinden Çıkanlara Kredi

 • 26 Kasım 2016
 • 1.895 kez görüntülendi.

Cezaevinden çıkanlara kredi desteği adlı konu son zamanlarda oldukça gündemde ve merak edilenler arasında. Cezaevinde hükmü devam eden mahkûmlar için geçerli olmayan bu ödenek yalnızca şartlı tahliyeden yararlananlar için geçerli olacak.  Cezaevinden şartlı tahliye olan mahkûmların hayata devam etmeleri amacıyla kredi çekme kapısı aralanacak. Mahkûmlar bu imkândan yararlanmak için kredi veren kuruluşlara başvuruda bulunarak kredi çekebilecek.

İşlenen suçlar kapsamında mağdur olan kişilerin yardımına koşmayı amaç edinmiş olan Devlet, toplumla ilgili olan mağduriyetleri takip ederek sıkıntıların ortadan kalkması için çalışıyor. Adalet Bakanlığı tarafından yargılanan mahkûmlar düzenlemeler doğrultusunda ekonomik ve sosyal desteklerden artık faydalanabilecek. Özellikle herkesin ihtiyacı olan kredi çekme, şartlı tahliye olan tüm mahkûmlarca kullanılabilecek.

Cezaevinden Şartlı Tahliye Olan Mahkûmlar Maddi Yükünü Azaltabilecek

 • Cezaevinden şartlı tahliye olan mahkûmlar, tutuklu geçirdikleri süreç boyunca geçirdikleri maddi sıkıntıları kredi imkânından yararlanarak hafifletebilecek.
 • Yürütmeliğe göre aftan yararlanarak cezaevinden çıkan kişiler finansman ihtiyacını girmek amacıyla çalıştıkları bankalara kredi başvuru yapabilir. Ancak alınan kredinin geri dönüşümlü olacağı unutulmamalıdır.
 • Cezaevinden çıktıktan sonra ön yargılarınızı bir kenara bırakarak işe girmelisiniz. Çekeceğiniz kredi faizli bir şekilde size geri dönecektir. Bunu ödemek için, aylık sabit bir gelire ihtiyacınız olacaktır.
 • Bu nedenle karşılayacağınız kadar kredi çekmeniz gerekiyor. Kredi borcunuzu ödeyemediğiniz takdirde hakkınızda yeni bir dosya açılarak yararlandığınız af durumunu kaybedebilirsiniz.

Mahkûm Kredisi Şartları Nelerdir?

 • Cezaevinden ayrıldıktan sonra uzun süre bir işe giremeyen mahkûmların işlerini kurabilmelerini sağlayan kredi uygulamasına başvurmak oldukça kolay.
 • Mahkûm ya da hükümlü kredisinden yararlanabilirsiniz. Eğer iş sahibi olmak istiyorsanız Sosyal Riski Azaltma Projesinin başlattığı bu kampanyaya bazı belgelerinizi tamamlayarak katılabilirsiniz.
 • İş Kur-a kayıtlı olmak ve 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir. Emekli olmamak ve eski hükümlü olmak da aranan diğer şartlar arasında.
 • Eğer kendi üzerinize kayıtlı bir iş yeriniz bulunuyorsa bu imkândan yararlanamazsınız. İş yerinizin kurulacağı yerde ikamet ediyor olmalısınız. İş kurmak için kredi çekiyorsanız girişimcilik sertifikasına sahip olmanız gerekiyor. Yapmak istediğiniz işle ilgili diğer belgeleri de elinizde barındırmanız gerekiyor.
 • Mahkum kredisi şartlarına ait tüm detayları size en yakın bankadan öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 5 Milyar Kredi Çekmek İstiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ