ÇKS ile Kredi Veren Bankalar

  • 06 Aralık 2017
  • 333 kez görüntülendi.

Çiftlik Kayıt Sistemi olarak kısaltılmış olan ÇKS, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan bir kayıt sisteminin olduğunu söylemek mümkündür. Bu kayıt sisteminin amacı, çiftçilerin geçerliliğinin olduğunu göstermek ve bütün çiftçileri aynı çatı altında toplamaktır. Bu kayıt sisteminde bulunan çiftçilerin, bu kaydı destekleyen belgeler ile resmi olan başvuruları gerçekleştirme imkanına sahiptirler. Çiftçilik yapan bireyler, bankadan kredi isterken, ÇKS kayıtlarından başvuru yapabilmektedirler. Fakat her bankanın ÇKS kredisi verdiğini söylemek doğru değildir. Bu yüzden çks ile kredi veren bankalar hakkında bilgi vermek doğru olacaktır.

Hangi Bankalar ÇKS İle Kredi Vermektedir?

  • ÇKS ile kredi veren bankalar arasında öncelikli olan banka Denizbank’tır. Denizbank, tarım ile uğraşan çiftçilere kredi vermektedir. Bu krediler; işletme, yatırım, ihtiyaç, hasat kredileri olarak sıralanabilir. Kişi, Denizbank’a çiftçilik belgesi ile başvurarak bu kredilerden birini alabilir.
  • Şekerbank ise çiftçilik kredisi veren bankalardan biri olarak bilinmelidir. Çiftçilere özel krediler vererek, çiftçiyi güçlendirmektedir. Şekerbank’tan kredi almak için yapılması gereken, ÇKS belgesi ile en yakın şubeye başvuruda bulunmaktır.
  • Vakıfbank, ÇKS belgeleri ile kredi vermektedir. Bitkisel üretim işletme, süt hayvancılığı BHC, tarımsal işletme ve organik tarım gibi kredileri Vakıfbank ile almak mümkündür. ÇKS ile ilgili belgeyle Vakıfbak şubesine gitmek ve başvuruda bulunmak, kişiye olumlu yarar sağlayacaktır.
  • Ziraat Bankası’da çiftçilere kredi vermektedir. Bu konuda en fazla tercih edilen banka olarak bilinen Ziraat Bankası, oldukça farklı krediler ile çiftçilere çok fazla yardımda bulunmaktadır. Yapılması gereken tek şey, ÇKS belgesi ile bankaya gidip başvuruda bulunmaktır.
  • Finansbank ile çiftçi kredisi almak mümkündür. Fazlaca yeniliklere sahip olan bu banka, çiftçiler için özel zaman ayırmakta ve çalışmaktadır. ÇKS belgesiyle bankaya gitmek, ardından yetkili kişiler ile görüşmek, kişinin çiftçi kredisi almasına yardımcı olacaktır.
  • Yapı Kredi ile kredi almak kesindir. 60 aya kadar artan vade seçeneklerinden yaralanmak mümkündür. Bunun için ÇKS ve çiftlik belgesi ile bankaya başvurmak gerekmektedir.
  • Halkbank, çiftçilere kendine has olarak sağladığı kredi hizmetleri ile bilinmektedir. Hasat zamanında geri ödeme yapabilme şansı tanıyan Halkbank, çiftçi kredisi vermektedir.
  • TEB ise son olarak çiftçi kredisi veren bankadır. Bu banka, her banka gibi müşterilerine özel olarak kredi hizmeti vermektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu ve Kredi Raporu Arasındaki Fark Nedir? başlıklı makalemizde banka, kredi ve kredi notu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ