Devlet Destekli Evlilik Kredisi

  • 29 Kasım 2015
  • 694 kez görüntülendi.

Evlilik sürecine giren herkesin maddi olarak ihtiyaç sahibi olduğu bilinen bir gerçektedir.Yeni bir ev kurulması , ev tutulması , nikah işlemleri , giyim masrafları , takı masrafları ve önceden belirlenmeyen bir çok gider evlenecek kişilerin finansal durumuna etki eden faktörlerdendir.Bu süreçte genellikle evlilik kredisi kapsamında giren tüketici kredilerinden yararlanılmaktadır.Ancak evlenen kişilerin evlenmelerinden 1 ay sonra başlayan kredi geri ödeme süreçleri evlenenlerin maddi durumlarını düzeltemeden belki bir birikim yapamadan kredi ödeme zorunluluğunu gündeme getirdiği için evlenen  çiftler genellikle evliliklerinin birkaç senesini borç ödeyerek geçirmek durumunda kalmaktadır.

Bu tarz sıkıntıları bir nebze olsun önleyebilmek amaçlı tasarı olarak bekleyen devlet destekli evlilik kredisi özellikle genç yaşta evlenip aile sahibi olmak isteyen çiftler için rahatlatıcı bir tercih olacak.

 

Devlet destekli evlilik kredisinden belli bir yaş aralığında evlenen gençlerin diğer kullanım koşullarını da sağlamaları halinde devlet tarafından sunulan bu evlilik kredisi hem vadelendirme hem de faizlerde bir çok avantajı da beraberinde getiriyor.

 

Devlet destekli evlilik kredisinin en büyük avantajı elbette ki faizsiz olarak sunulması.10 bin TL’ye kadar alınabilen evlilik kredisinin geri ödemesinde aldığınız parayı ödemeniz yeterli oluyor.Normal bankaların sundukları kredilerde faiz oranına göre ödeme miktarı 10 bin TL’lik bir miktarı baz aldığımızda toplam geri ödeme miktarı ortalama 12 bin TL yada 13 bin TL olacakken devlet destekli evlilik kredisinde 10 bin TL aldığınızda geri ödeyeceğiniz tutarda 10 bin TL olacaktır.

 

10 bin TL’ye kadar alınabilen devlet destekli evlilik kredisinin geri ödeme süreci ise krediyi kullandıktan 1 sene sonra başlamaktadır.Bu durum sayesinde yeni evlilerin ilk bir sene yapacakları harcamalar yada birikimler daha rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Bu durum sayesinde evlilik sırasında borça giren yeni evli çiftlerinde diğer borçlarını rahatça ödemeleri sağlanmaktadır.Üstelik evlilikten sonra ki ilk yıl çocuk sahibi olunması halinde masrafları arttıran bir bebeğin varlığına bağlı olarak evlilik kredisi 1 sene daha ötelenebilmektedir.Yani devlet destekli evlilik kredisini kullandıktan sonra minimum 1 maksimum 2 sene sonra ödemeye başlayabiliyorsunuz. Eğer çiftlerden biri yetimse yada devlet yurtlarında büyümüş ise devletin verdiği 2 senelik zaman dilimi ile beraber geri ödeme süreci 4 seneye kadar çıkabilmektedir.

 

Şartlar açısından oldukça avantajlı olan devlet destekli evlilik kredisinden yararlanmak için bazı şartları taşımak gerekiyor.Bu şartlardan ilki kredinin verilme yaş aralığıdır.Genç yaşta aile kurmayı destekleyen kredi sadece 18 ile 24 yaş arasında evlenmek isteyen gençlere verilmektedir.Eğer üniversite mezuniyet varsa üst yaş sınırı 26 yaşa kadar çıkartılabilmektedir.

 

Devlet destekli evlilik kredisinden yararlanmanın bir diğer şartı maddi yetersizlikler yüzünden evlenemiyor olmaktır.Bu şart diğer devlet kurumlarında ki belgelerle kontrol edilecektir bu nedenle ihityaç sahibi olmadan krediyi kullanmak mümkün olmayacaktır.

 

Devlet destekli evlilik kredisiden faydalanmak için ayrıca Ceza kanunun herhangi bir maddesinden hüküm giymemiş olmak gerekmektedir.

Bu koşulları taşıyan herkes devlet destekli evlilik kredisinin yasalaşması sonrasında faydalanabilecektir.

Bir önceki yazımız olan Borç Transfer Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde borç transfer kredisi ve borç transferi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ