Düşük Kredi Notu İleride Ne Gibi Sorunlar Yaratır?

 • 22 Ağustos 2018
 • 189 kez görüntülendi.

Kredi notu, bankalardan kredi çekme işlemi esnasında dikkate alınan en önemli konu olarak karşınıza çıkacaktır. Bankalarla herhangi bir ilişiği bulunan her kişinin mutlaka bir kredi notu puanı bulunuyor. Kredi kartı kullanıcıları, banka kartı kullanıcıları, kredi ürün kullanıcıları, mevduat ürün kullanıcıları ve daha birçok kredi ürün hizmetinin abonesi olan her bireyin kredi notu değerlendirmesi tutuluyor. Kredi notunuz düşükse ve düşük kredi notu ileride ne gibi sorunlar yaratır? Merak ediyorsanız, bu konuda karşınıza çıkacak pek çok engel olacağını belirtmeliyiz.

Kredi Notunu Neden Düşer?

Kredi notları 1899-1 Aralıkta bir puan ile değerlendirme altına alınıyor. 1499-1 Aralıkta bir puana sahipseniz, kredi notunuz düşük demektir. 699-1 Aralığı en riskli gruptur ve kredi çekebilme olanağı bu müşteri grubunda son derece zor olacaktır.

Kredi notunun düşmesine sebebiyet veren birçok etken bulunuyor. Bu etkenleri göz önünde bulundurarak hem kredi notunuzun düşmesine engel olabilir, hem de düşük kredi notunuzu bir anlamda normal seviyeye çıkarma şansını yakalayabilirsiniz.

 • Kredi kartlarının bilinçsiz kullanımı ve aşırı harcamalar.
 • Kredi ve kredi ürünlerine çok sık talepte bulunmanız.
 • Kredi kartı veya kredi ürünlerinin borçlarını düzenli olarak ödememeniz.
 • Bankalarla çalışmalarınızda güvenilmez bir müşteri profili çizmeniz.
 • Gelirinizi aşacak miktarda kredi veya kredi ürünlerine başvuruda bulunmanız gibi nedenler sonucunda kredi notunuz aşağı seviyelere inecektir.

Kredi Notunun Düşmesi Sonucunda Yaşanabilecekler

Kredi notunun düşmesinin bir banka müşteri açısından birçok olumsuz yönü bulunuyor. Bunlar;

 • Kredi notunuz düştüğü zaman, bankaların gözünde güvenilmez bir müşteri olursunuz.
 • Güvenilmez müşteri profiliniz nedeniyle, çoğu bankadan kredi alamazsınız ve ihtiyaçlarınızı kredi ürünleriyle karşılamanız son derece zorlaşır.
 • Kredi notunun en riskli seviye olan 699-1 aralığına gerilemesi ‘Kara Listeye’ girmenizle sonuçlanabilir. Kara listeden 5 yıl boyunca çıkamazsınız ve bu 5 yıllık bir süreçte hiçbir kredi ürününü kullanamazsınız. Bankalar kara listede yer alan müşterilerle çalışmaktan kaçınırlar.
 • Kredi notunun düşmesine borç ödemelerinizi yapmamanız sebebiyet veriyorsa, hakkınızda idari takip kararı çıkarılabilir. İdari takipteki bir kişinin bankalarla çalışabilmesi zor bir aşama olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Findeks Kredi Notu Öğrenme Yolları başlıklı makalemizde Findeks Kredi Notu, Findeks Kredi Notu Öğrenme Yolları ve kredi notu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ