Eşimin Borçlarını Nasıl Öğrenebilirim?

  • 10 Ocak 2015
  • 1.140 kez görüntülendi.

Borç durumları, tahsilatlar ve çeşitli icra hallerinde, kapınıza gelen tebligatlar aracılığı ile eşinizin sizden habersiz çeşitli krediler çektiğini ya da farklı kanallara borçlandığını öğrenebilirsiniz. Ya da, yurt dışında yaşayan eşinizin farklı şekillerde borçlanarak zor durumda kaldığını ya da ailenizin ekonomik durumunu kötüye kullandığını fark edebilirsiniz. Peki, böyle durumlarda ne yapmanız gerekiyor? EN basitinden, bankalardan eşinizin borcu ile ilgili bilgi alabilir misiniz? Ya da farklı yöntemler, sizi bilgilendirme konusunda yardımcı olur mu?

Bankalar Başkasının Borçları İle İlgili Bilgi Veriyor Mu?

Normal şartlarda, hiçbir banka, olağanüstü ve sıra dışı bir durum olmadıkça, eşiniz dahi olsa başka kişiler ile ilgili tarafınıza borç bilgisi vermez. Bu durumu, evinize gelen tebligatlar sonucunda bankayı aradığınızda ya da banka şubesine giderek sorgulama yaptığınızda da anlayabilirsiniz. Bankalar, yalnızca kişinin kendisine borçları ve mal varlıkları ile ilgili bilgilendirme yapmaktadırlar.

Diğer borç kanalları da, resmi anlamda sizi muhatap almaz ve doğrudan eşinizi muhatap alırlar. Kredi kartlarında ise, başka kartların ödemelerini yaparken yalnızca yatırdığınız meblağı görebilmeniz mümkün iken, banka sizinle doğrudan bu bilgiyi de paylaşmayacaktır. Bu da, kişilik haklarının korunması ile ilgili olarak bu şekilde uygulanmaktadır.

İstisnai Durumlarda Eşimin Borçları Tarafıma Bildirilir Mi?

Eşiniz, aile birliğini ve bütünlüğünü tehlikeye atarak, evin ortak oluşturulan ekonomisine ket vurmaya başlamışsa, açacağınız davalar özelinde bir karar çıkartabilmeniz halinde, sizi ilgilendiren kısmı kadarı ile bu borçların bilgisine ulaşabilmeniz mümkündür. Ancak bu da, kesinlikle keyfe keder şekilde değil, avukatınız aracılığı ile ilgili yasal maddelere dayandırılarak talep edilmelidir. Bu sayede, mahkemenin vereceği karar neticesinde, sizi ve ailenizi ilgilendiren borç kısımlarını öğrenebilirsiniz.

Eşinizin ya da herhangi birinin borç bilgilerini sorgulatmanız, bir takım sebepler nedeni ile mümkün olmamaktadır. Bu nedenle de, karşınıza olağanüstü bir durum çıkması halinde, hukuki yollardan işlerinizi takip etmeniz, gerekli bilgileri sorgulatmanız ve araştırmanız mümkün olabilmektedir. Tek dikkat etmeniz gereken nokta, bu tip bir sorgulatmayı ya da araştırmayı yaparken, atacağınız adımların hukuka uygun olmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ