Fazla Mesai Ücreti Hesaplama 2013

 • 18 Eylül 2013
 • 1.293 kez görüntülendi.

FAZLA MESAİ ÜCRETİ HESAPLAMA

Fazla mesai üretimdeki aksaklıkların önlenmesi anlamınada gelmektedir.Acil durumlarda işlerin aksamaması için yapılan iş süresi üzerinde ki çalışmayada denmektedir.İşverenin fazla mesai yaptırması işçinin rızası içerisinde mümkündür.
Öncelikle fazla mesai ücretini hesaplarken bürüt ücret üzerinden hesaplanması gerektiğini bilmek gerekir.Bürüt ücretten günlük ücreti ve saat ücreti bulunur ve saatin yüzde elli üstü kadar fazla mesai ücreti ödeme yapılır.Bu iş günleri dışında olan tatil, bayram gibi özel günler işin geçerlidir.Normal saatlerden yüzde elli fazla olma sebebi iş saatleri dışında olmasıdır.Yasaldır ama zorunlu değildir.
İş kanunundada yeri vardır ama kurallarıda vardır bu kurallar haftalık 45 saat üzerinde çalışan fazla çalışmaya girer ve fazla mesai olarak hesaplanır ama bazı firmaların sözleşmelerinde 45 in altında bir saat belirtilmiş ise o saat dışındaki saatler fazla mesai olarak hesaplanır.Bazı iş sözleşmelerinde alınan maaşın içerisinde mesai ücretide tabi tutulduğu yazmaktadır.
Kanunen de fazla mesainin bile sınırları vardır. Fazla çalışma süresinin bir yılda 270 saatten fazla olmaması gerekmektedir.Hesaplanırken de yarım saatin altında çalışma yarım saat yarım saatin üstünde çalışma fakat bir saat tamamlamama bir saat sayılmaktadır.Fazla mesai uygulayan firmaların çalışanlarından kendi rızaları ile fazla mesai yaptıklarına dair imza almaları gerekir ama acil durumlarda bu aranmaz.İşçi özlük dosyalarındada bu kavram mevcuttur ve yıllık olara imzalanır.Bu ödemeler ücret bodrolarındada gösterilir.
İşçi yaptığı fazla mesailer karşılığında para dışında serbest zaman isteme hakkına sahiptir. Bir saatini bir buçuk saat olarak kullanabilir. Yalnız bu uygulamayı yapabilmesi için önceden işverene yazılı şekilde bildirmeli ve işverenin verdiği tarihler arasında bu serbest zaman hakkını kullanabilir. Serbest zaman hakkını işveren tatil ve izin günleri dışında çalışma saatleri içerisinde vermek zorundadır.
Normal bir çalışma gününde çalışma saati dışında mesai kalınıyorsa bu seferde normal çalışma saatinde aldığı ücretin yüzde 25 fazlasına hak kazanır çünkü tatil yada izin günü değildir.Bu yüzde uygulamalarını alta çekmek mümkün degildir degiştirilemez ama daha fazlası sözleşmede belirtildiği taktirde verilebilir ama taban fiyat hiçbir zaman oynamaz.
kredinotu.org-fazla mesai ücreti hesaplama

Bir önceki yazımız olan Merkez bankası kredi limit ve risk bilgilerini öğrenme dilekçesi-2013 başlıklı makalemizde merkez bankası kara liste ve merkez bankası kredi limit bilgileri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. hasan haşlar dedi ki:

  benim günlük 10 saatten haftada 6 gün çalışmam var maaşım 730 asgari ücretten hesaplanırsa bayram mesai saat ücretim ne kadar olur yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  1. editör dedi ki:

   8otl olur.yani 80/10=8tl saatlik

 2. ayşenur dedi ki:

  bir akrabam günlük 12 saat çalışıyor ve hiç tatili yok sadece çok zorunlu durumlarda gitmiyor o zaman da gitmediği gün kadar maaşından para kesiliyor,ayrıca da asgari ücret alıyor.mesai saat ücreti ne kadar alması gerekiyor ve tatili olması da gerekmez mi?

BİR YORUM YAZ