Findeks Kredi Notu Hakkında Bilmemiz Gerekenler

  • 13 Ocak 2015
  • 710 kez görüntülendi.

Son dönemlerde televizyon reklamları ve tanıtım yazıları ile hayatımıza dahil olan bir kavram da, findeks kredi notu olmaktadır. Findeks kredi notu, aslında yıllardır bankaların vatandaşları değerlendirdiği bir kavramın, doğrudan vatandaşlar tarafından da bilinmesine izin verilen bir sistemi temsil etmektedir. Yani, bankaların kullandığı profesyonel bir hizmet olan findeks kredi notu, yakın zamanda kurulan bir web sitesi aracılığı ile, halkın bilgisi ve ulaşımına da açılmıştır.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks kredi notu, temel olarak basit ama kritik bir görev üstlenir. Bu görev, vatandaşların kredi alabilmeleri için sahip oldukları kredi notlarını puanlandırmak temellidir. Yani, bir müşteri bankaya giderek kredi talebinde bulunduğunda, geri ödemelerde sorun yaşamak istemeyen banka, kişinin finansal geçmişinden ve kredi notundan yola çıkarak, kişiye kredi verip vermeyeceğini; verse de ne kadarlık bir kredi vereceğini ve ödeme sürecinin nasıl olacağını belirlemektedir. Findeks kredi notu, bu nedenle oldukça önemlidir.

Findeks Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?

Findeks kredi notu hesabında, kişinin finansal geçmişi esas tutulur. Bugüne kadar yaptığı borçlar, çektiği krediler, bu kredileri ödeme alışkanlıkları, kredi kartı borçları, kara listelerde yer alıp almaması, herhangi bir bankadan kırmızı kalem yiyip yememesi, cinsiyeti, işi, oturduğu adresi, gelir ve gider kalemleri gibi neredeyse kişi ile ilgili tüm ekonomik veriler, toplu şekilde ve belli yüzdeler ile değerlendirilmektedir. Bunun sonucunda ise ortaya, Findeks kredi notu çıkmaktadır.

 Findeks Kredi Notu Değişken Midir?

Kesinlikle evet! Yani, kredi notunuz bir dönem çok kötü iken, belli bir zaman sonra çok iyi seviyelere çıkabilmektedir. Bu da sizin, başvuracağınız bir kredi ürünü nezdinde pozitif bir başlangıç serüveni yaşayacağınıza işarettir.

Aynı şekilde, kredi notunuz bir dönem iyi iken, devam eden süreçlerde kötüye gidebilmektedir. Bu durum da, genel olarak o süreç içinde ödemelerde yaşadığınız bazı sıkıntıları gösterebilmektedir.

Kredi notlarının dinamik yapısı ve değişkenlik gösteren özellikleri, zaman içinde çeşitli etmenler ile şekillenebilmektedir. Hemen hemen her ekonomik unsur, kredi notunuzu doğrudan etkileyecek güce sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Findeks Kredi Notu Sorgulama Ücret Tarife ve Paketleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. ali erkan dedi ki:

    kredi notumu ogrenmek istiyorum

  2. sedat dedi ki:

    kredi notum

BİR YORUM YAZ