Findeks Kredi Notu Neden Önemli?

  • 27 Kasım 2017
  • 342 kez görüntülendi.

Son zamanlarda bankalara yapılan kredi başvurularının birçoğunun, düşük kredi notu nedeniyle reddedildiğini görebiliyoruz. Kişiler tarafından önemsenmeyen kredi notu, bankalarla olan ilişkinizi zedeleyebiliyor. ‘Findeks kredi notu neden önemli?‘ şeklinde sorular soran banka müşterileri için temel nokta, geri ödeme performansıdır. Bankalar, kişilere bu tarz bir not vererek herkesin finans sektöründeki yerini belirlemeye çalışır. Yani bankalar sizin hakkınızda uzun araştırma yaparak borcu geri ödeyip ödemeyeceğinizi araştırmaz. Bu not, kişilerin geri ödemeleri ne kadar düzenli yaptığını açıkça ortaya koyar. Kısacası, bankalardan kredi alabilmenin en temel şartlarından birisi, kredi notudur. Bu puanın düşük çıkması halinde kredi kullanabilmek oldukça zordur.

Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi notu 0 ile 1900 puan arasında değişen bir nottur. Bu puan, bankalar tarafından belirli risk aralıklarına bölünür ve kişilerin risk durumları belirlenir. Temel olarak bakıldığı zaman kredi notu 1500’ün altında olan herkes, belirli risk gruplarının içindedir. Yani buradaki ideal değer her zaman için 1500 olacaktır. Kredi notunuz bu sınırın altındaysa, sizler için her zaman kredi çekme konusunda belirli riskler vardır. Ancak bu sınırın üzerindeyseniz, diğer şartları da sağladığınız zaman dilediğiniz gibi tüm bankalardan kredi çekebilirsiniz.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Kredi notunu öğrenmenin en pratik yolu, Findeks sistemine kayıt olmaktır. Kredi Kayıt Bürosu tarafından hizmete sokulan bir finans sistemi olan Findeks, sizlere tüm kredi sicil bilgilerini gösterir. İnternet üzerinden sisteme kayıt olduktan sonra, 4 TL civarında bir ücretle kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca internet bankacılığı ve SMS üzerinden kredi notu sorgulatabilmek de mümkündür. Dileyen kişiler doğrudan şubelerden de kredi notunu öğrenebilir. Yapacağınız tüm sorgulama işlemlerinde sizlerden 4-5 TL civarında bir ücret alınacağını unutmayın. Kredi notu sorgulama hizmeti her şekilde belirli bir ücret karşılığı verilir. Son zamanlarda internet üzerinde ücretsiz kredi notu sorgulaması yaptığını söyleyen birçok finans sitesi ortaya çıkmıştır. Bu sitelere banka bilgilerinizi vermeniz hiçbir şekilde güvenli olmaz. Herhangi bir mağduriyet yaşamamak için internetten Findeks haricinde hiçbir sisteme kayıt olmayın.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notunu Yükseltmek İçin Yapmanız Gerekenler başlıklı makalemizde kredi, kredi notu ve kredi notunu artırmak hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ