Findeks Kredi Notu Sorgulama 2017

  • 21 Aralık 2017
  • 1.147 kez görüntülendi.

Kredi çekme ve kredi sorgusu söz konusu olduğu zaman karşımıza çıkan Findeks tanımı ile başlayalım. Findeks Türkiye’de büyük bankaların girişimiyle oluşturulmuş ve banka müşterilerinin kredi alabilmesini sağlayan kredi notu puanlaması sistemini organize eden kurumdur. Bu kurum birçok kriteri göz önünde bulundurarak kredi notu değerlendirmesi yapmaktadır. Özellikle de bankalar ile işi olan insanları değerlendiren kurum, müşterilerin her durumunu göz önünde bulundurarak değerlendirme yapmaktadır. Yaş, bankalardan alınan ürünler, alınan ürünlerin toplamı, aylık ödeme tutarları, sigortalılık süresi, aylık maaş toplamı gibi birçok kriteri göz önünde bulunduran kurum bu verilerin toplamını bir tabloda toplamaktadır. 0-1900 arasında bir tabloda puanlamaya tabi tutulan her müşterinin kredi risk oranı ortaya çıkmaktadır. Findeks kredi notu sorgulama 2017 için findeksin sayfasından ya da bankaların müşteri hizmetleri temsilcilerinden yardım alınabilir.

Findeks Kredi Notumu Nereden Sorgulayabilirim?

Findeks kredi notunu sorgulamanın birçok yolu bulunuyor. Bu notu ücretsiz ya da belirli bir ücret karşılığında öğrenmek mümkün. Ücretsiz öğrenebilmek için bir bankaya kredi başvurusu yapmış olmak şartınız vardır. Size bu konuda yardımcı olan banka personeli size kredi notunuzu söyleyebilir. Ya da kredi notunu Findeks’in internet sitesi üzerinden öğrenmek de mümkündür. Belirli bir ücret karşılığında kredi notu sorgulaması tüm vatandaşların kullanımına sunulmuştur. Bankaların cep bankacılığı uygulamaları üzerinden belirli bir ücret karşılığında findeks kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ya da SMS ile cep telefonu faturanıza kullanım ücretinin yansıtılması akabinde de yine kredi notunuzu ücretli olarak öğrenebilmeniz mümkündür.

Findeks Kredi Notu Değerlendirmesi Puan Aralığı

Findeks bir banka müşterisini 5 farklı risk grubunda değerlendirilmektedir. 0 ile 1900 puan aralığında değerlendirilen müşteriler belirli puan aralıklarına göre risk faktörüyle değerlendirilir. Bu risk faktörleri şöyledir.

  • 0 ile 699 puan aralığında olanlar en riskli müşterilerdir ve kredi almaları zordur.
  • 700 ile 1099 puan aralığında olanlar ise orta riskli olarak değerlendirilir.
  • 1100 ile 1499 puan aralığı ise orta riskli demektir.
  • 1500 ile 1699 puan aralığı iyi olarak değerlendirilir.
  • 1700 ile 1900 puan aralığında olan müşteriler ise çok iyi olarak değerlendirilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Arttırmak İçin Gençlere Öneriler başlıklı makalemizde kredi, kredi notu ve Kredi Notu Arttırmak İçin Gençlere Öneriler hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ