Findeks Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme

  • 28 Kasım 2017
  • 353 kez görüntülendi.

Türkiye’de bankacılık sektörüne öncülük eden bankaların bir araya gelmesiyle ortaklığı gerçekleştirilen tüm kredi işlemlerini kayıt altına alarak bu bankalar tarafından hayata geçirilmiş sisteme findeks raporu denir. Ayrıca findeks şahıs ve serbest piyasaya yönelik olarak tasarlanmakta olup finansal hizmet platformudur. Çok uzun yıllardan itibaren bankaların müşteriye kredi verme kararları incelediği şahsi referans karnesi denebilir. Bankalar dışında ayrıca başka finansal kurumların ve reel sektöründe referans aldığı belgedir. Mevzu bahis olan konuda findeks kredi notu neye bağlı olarak düşer veya artar ayrıca findeks notu sorgulaması nasıl yapılır sorularına bu yazıda yapılan araştırmalar sonucu cevap bulmak mümkün.

Şubelere Gitmeden Findeks Notu Öğrenme Rahatlığı

Sizde risk notunuzu eğer bilmiyorsanız sizde hemen resmi siteden adınız, soyadınız, cep telefonu numaranızı ve beraberinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ile önce kayıt yapabilirsiniz cep telefonuna gelen doğrulama kodunu ( hesabınızı aktif etmek için gerekli olan kod ) sizden istenen boşluğa yazarak sisteme giriş işlemleri ile finansal raporunuza ulaşabilirsiniz. Bankacılık işlemlerinde şuana kadar müşterisi konumunda bankalara yaptığınız ödemeler sıklığı yani alışkanlıklarınız sürekli değilse findeks raporunuza yansımış bir şekilde ilerde yapacağınız başvurular için sıkıntı yaşayacağınız gerçeğini sizlere bildiriyoruz. Fakat ödemesini zamanında yapan bir müşteri sıfatında iseniz kredi notunuz düşmek yerine yükselmiş olabilir.

Bankalar Aracılığıyla Findeks Notu Öğrenmek

Sadece resmi sitesi için değil şubelere gitmeden kredi çekme isteğinde bulunacağınız herhangi bir banka tarafından sizlere bu krediyi sağlayıp veya sağlamadığını öğrenebilirsiniz. Ing bankası için resmi internet sitesinde Türkiye Cumhuriyeti cüzdan numarası, doğum tarihi, cep numaranız ve doğrulama kodu ile çok çabuk şekilde işleme alınıp alınmayacağınızı size kısa mesaj olarak bildirmekteler. Garanti bankası içinde aynı işlem geçerli olup telefon bankacılığı olan garanti cep aracılığıyla risk raporu karnenizi öğrenebilir ve kredi alma hakkınız mevcut ise sizlerin beyanına sunuyorlar. Halk Bankası ise müşterisi olan veya olmayan herkes için şubelerine davet ederek kredi risk raporunuzu çıkararak sizlere işlem kolaylığı sağlıyor. Türkiye İş Bankası ise son 5 yıldan başlamak üzere risk raporlarınızı size sunarak kredi verebilme imkanı sağlıyor.

Bir önceki yazımız olan Findeks Kredi Notu Neden Önemli? başlıklı makalemizde Findeks Kredi Notu Neden Önemli?, kredi ve kredi notu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ