Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama

  • 20 Aralık 2016
  • 1.720 kez görüntülendi.

2012 yılında yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında herhangi bir sağlık sigortası bulunmayan kişiler belirli ücretleri ödemek durumunda kalmaktadır. Yasanın yürürlüğe girmesi sonrasında insanlar bu durumu tam olarak anlamamasının yanı sıra bir çok kişinin GSS uygulamasından haberi dahi yoktur. Bu nedenle Genel Sağlık Sigortası borç sorgulama işlemini gerçekleştirerek üzerinizde bu borcun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Hiç sağlık sigortası başvurusu olmayanların yanı sıra işten çıkanların da GSS işlemleri başlatılmaktadır. İşten ayrıldıktan sonra yeni bir işe giriş sigortanın başlamasına kadar olan sürede kişinin GSS borçları hesaplanmaktadır. Daha sonrasında bu borçların ödenmesi gerekmektedir. Ödemeler aylık yapılmaktadır. Ödenecek tutar ise kişinin gelirine göre değişmektedir. Bu nedenle GSS gelir testinin yapılması gerekmektedir. Eğer geliriniz düşük çıkarsa GSS ödememe durumunuzda bulunmaktadır. Yapılan gelir testi sonrasında ödeyeceğiniz tutar ortaya çıkmaktadır. Ödemediğiniz GSS borçlarına da ceza kesilmektedir. Bu nedenle zamanında ödenmesi oldukça önemlidir. Genel Sağlık sigortası borç sorgulama işlemini gerçekleştirerek ne kadar borcunuzun bulunduğunu internet üzerinden öğrenebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir.

Genel Sağlık Sigortası borç sorgulama işlemini gerçekleştirmek için buraya  tıklayınız. Açılan sayfa E-Devlet web sitesidir. E-devlet üzerinden borç sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Sistemden hızlı bir şekilde sorgulama işlemini gerçekleştirebilmeniz için üye olmanız gerekmektedir. Eğer E-Devlet sistemine üye değilseniz PTT şubelerinden şifrenizi almanız gerekmektedir. Yukarıdaki linkten giriş yaptıktan sonra karşınıza Genel Sağlık Sigortası tescil tarihleri bilgileri sunulmaktadır. Burada GSS’nin ne zaman başladığı ve devam edip etmediği incelenebilmektedir. Ayrıca üzerinizde görünen borç bilgileri de sizlerle paylaşılmaktadır. Buradaki bilgiler doğrultusunda sizlerde ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ödeme işlemlerini ne kadar çok geciktirirseniz daha çok ceza işlemi gerçekleşecektir.

Bir önceki yazımız olan Emeklilik Maaşı Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ