Hükümetten Yeni Açıklama Artık Her vatandaşın Bir Kredi Notu Olacak-27.04.2013

  • 27 Nisan 2013
  • 424 kez görüntülendi.

Kredi notu, kredi skoru ya da bir başka ismi ile kredi puanı, hayatımıza yeni yeni giren bankacılık terimleri arasında yer almaktadır. Aslında yıllardır böyle bir derecelendirme ve puanlama sisteminin olduğu söylense de, bu konuda finans şirketleri ve bankaların daha aktif olduğu ve söz konusu puanların vatandaşın ulaşımına açılmadığı bilinmektedir. Ancak bundan sonra, oluşturulan özel web siteleri ya da bankaların internet şubeleri aracılığı ile bu puanlara ulaşmak mümkün olmaktadır.

Kredi notunun her vatandaşa çıkacağı ve bu bağlamda pek çok noktanın bundan sonra önemli olacağı bilinmekte iken, hükümetin açıkladığı “her vatandaşın bir kredi notu olacak” açıklaması da bu yönde bir gelişim yaşanacağına işarettir. Her vatandaşın kendine ait bir kredi notunun olması, bu nota da dilediği zaman vatandaşların ulaşabilmesi, sektör adına da, halk adına da çok önemlidir.

Kredi Notu Nasıl Oluşur?

Vatandaşların sahip olacağı kredi notlarının oluşumu oldukça standarttır. Kabaca denilebilir ki, söz konusu kredi notunun çıkartılması için kişilerin finans geçmişlerinin en ince ayrıntısına kadar incelenmesi gerekmektedir. Yani vatandaş, zamanında bankadan aldığı kredi borçlarını ne sıklıkla ödeme yaparak kapatmış ya da kapatmamışsa, bu ve benzeri bilgiler kredi notuna doğrudan etki edebilmektedir. Aynı zamanda kişinin ödenmemiş ve sürekli faize binmiş borçlarının olması da bu notu kötü etkileyecektir.

Öte yandan, eğer kredi kartı borçlarınızdan diğer tüm borçlarınıza kadar, ödeme planınıza uygun olacak şekilde, günü gününe, tam ve olması gereken meblağlarda ödemeler yapmaktaysanız, bu durum da kredi notunuza doğrudan ve pozitif bir şekilde etki edecektir.

Herkesin Kredi Notu Olacak

Kredi notunun bankalar ve vatandaşlar açısından bu denli önemli olması, hükümeti de harekete geçirdi. Artık herkesin bir kredi notuna kavuşması, bankaların ve finans kuruluşlarının değerlendirme yapmasını da kolaylaştırdı. Finansal geçmişlerinize göre kredi notlarınızın belirleneceği bu süreçte, ardından bankalar ile olan temasınızda da değişimler olacaktır. Kredi notunuz pozitif olursa, herhangi bir banka ürününü kullanırken hiçbir sıkıntı ile karşı karşıya kalmayacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Krediyi Erken Ödemenin Cezası Var Mı? başlıklı makalemizde banka kredi kartı bilgileri, bireysel kredi erken kapatma ve ihtiyaç kredisi erken kapatma cezası hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ