IBAN Numarası Nerde Yazar?

  • 31 Mart 2015
  • 1.787 kez görüntülendi.

Finans sektörü, 2009 yılından bu yana, IBAN sistemine ait kodlamaları kullanıyor. IBAN numaraları, kişilerin hesap numaralarından tanımlanan bir çeşit kimlik yerine geçtiği için, güvenlik açısından son derece üst düzey kalitede bir kodlar bütününden oluşuyor. Bu sayede, hem kişinin hesap bilgileri doğru tanımlanıyor, hem hızlı işlem yapılıyor, hem de güven sağlanıyor.

IBAN sistemi kullanılmadan önce, yanlış hesaplara paraların yatırılması, güven probleminin aşılamaması, defalarca yapılan kontrol işlemleri ve yavaş çalışma sorunları ortaya çıkıyordu. Bu kapsamdaki hiçbir iyileştirme, söz konusu problemlere çözüm olmadı. Bankacılık sektörü, daha hızlı ve daha güvenli işlemlerin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili çeşitli fikirleri değerlendirmeye aldı.

            IBAN İle İlgili İlk Denemeler

Avrupa Birliği ülkeleri, 2009 yılından önce, IBAN numaralarını kullanarak para transferi denemelerini yaptı. Oldukça hızlı, kolay ve pratik biçimde tamamlanması başarılan işlemler, tüm dünyaya örnek oldu. Bu denemenin ardından yayılan IBAN numarası uygulamaları, kişilere özgü şekilde tanımlanmaya başlandı. Böylece, bir çeşit finans kimliği yaratılmış oldu. Her bankadaki her hesabın ayrı birer IBAN numarasına sahip olması, bununla beraber IBAN numaralarının tek, eşsiz ve benzersiz olması da, sistemin güvenilirliği konusundaki işaretlerin arasında yer aldı.

            IBAN Numaraları Nerelerde Yazıyor?

Çoğu finans kurumundan, banklardan alınan kartların üzerinde, kartın bağlı olduğu banka hesabına ait olan IBAN numarası yazmaktadır. Yani, kartların üzerinde görülen 26 haneli uzun numara silsilesi, IBAN’a işaret etmektedir.

IBAN numaralarını tanımak için, hane sayısına ve başlangıç kısmına bakmak yeterlidir. Ülke kodu ile başlayan, dolayısıyla da ülkemizde TR harflerinin yer aldığı baş kısım ile, toplamda 26 haneyi bulan rakamlar bütünü, size IBAN numarasını işaret edecektir. Dünya genelinde bu numaralar, 34 haneye kadar çıkabilmektedir.

İnternet bankacılığı işlemlerinde, hesap bilgilerine tıklandığında da, IBAN bilgileri görülmektedir. Aynı şekilde, cep bankacılığı işlemlerinde, IBAN bilgileri ortaya çıkmaktadır.

Bankamatiğe gittiğinizde, hesabınıza ait kartı taktıktan sonra, menü üzerinde bakiye ya da hesap bilgilerine ulaştığınızda da, ilgili alanda IBAN numaralarının yazılı olduğunu fark edebilecek ve bu numaraları görebileceksiniz.

IBAN-Nedir-300x256

Bir önceki yazımız olan Iban Kaç Haneli? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ