İhtiyaç Kredisi İçin Kredi Notunuz Kaç Olmalı?

  • 14 Aralık 2017
  • 771 kez görüntülendi.

0 ile 1900 arasında değişen kredi notunun belirli aralıkları vardır. Bu aralıklar, kişilerin risk gruplarını belirler. Tüm kredi türlerinde ortak olarak belirlenen sınır puan 1500’dür. Bu puanın altında yer alan kişiler için her zaman belirli riskler olacaktır. ‘İhtiyaç kredisi için kredi notunuz kaç olmalı?‘ sorusunu soran kişiler içinse biraz daha iyimser cevaplar verilebiliyor. İhtiyaç kredileri miktar olarak konut ve taşıt kredileri kadar yüksek olmadığı için, 1500’ün biraz daha altında olmanız da sorun teşkil etmeyebiliyor. Yani ihtiyaç kredilerine bu sınırı 1400 seviyelerine kadar indirebiliyoruz. Diğer kredi türlerinde ise kredi notunun 1500’ün altında olması hiçbir şekilde kabul görmez.

Kredi Notu Aralıkları Nelerdir?

Kredi notu sıfır olarak görünen bir kişinin daha önce bankalarla hiçbir ilişkisi olmamış demektir. Bu kişilerin geri ödeme performansı bilinemediği için büyük risk olarak görülür. Ancak bu kişiler risk gruplarının dışındadır. Kredi notu risk grupları 1 puandan başlar. Kredi notu 1 ile 699 aralığında olan kişiler ‘en riskli’ olarak adlandırılan gruba dahildir. 700 ve 1099 arası bir nota sahip olanlar ‘orta riskli’, 1100 ile 1499 arasında olanlar ise ‘az riskli’ gruba dahildir. Yani tüm bu aralıklarda yer alan kişiler için belirli riskler hep vardır. Ancak kredi notu 1500 ve 1699 arasında olan kişiler ‘iyi’ gruba, 1700 ve 1900 arasında olan kişiler ise ‘çok iyi’ olarak adlandırılan gruba dahildir. Bu iki grupta yer alan kişiler, istediği gibi kredi notu engeline takılmadan kredi çekebilir.

Kredi Notu Neden Önemli?

Kredi notu geçmiş dönemlerde vatandaşlar tarafından çok fazla önemsenmiyordu. Ancak son zamanlarda kredi notu düşüklüğü yüzünden kredi alamayan kişi sayısının fazla olması, vatandaşları bu konuya daha fazla yoğunlaştırmıştır. Kredi notu sizlere her zaman için finans sektöründe bir yer belirler. Bu yeri, geri ödeme performansına göre sizler belirlersiniz. Şayet finans sektöründe iyi bir yere sahip olmak istiyorsanız, ödemelerini düzenli olarak yapmanız gerekiyor. Kredi notunuz düşük olduğu zaman geri ödeme konusunda bankalara hiçbir şekilde güven temin edemezsiniz. Bu durum kredi başvurularının olumsuz sonuçlanmasına neden olur.

Bir önceki yazımız olan Kredi Çektim Ama Findeks Kredi Notum Düştü Neden? başlıklı makalemizde kredi, Kredi çekim ve kredi çektim ama findeks kredi notum düştü neden? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ