İnternetten Kredi Kartı İle Alışveriş Güvenli Mi?

  • 13 Mayıs 2014
  • 433 kez görüntülendi.

Bilindiği gibi kredi kartı artık hayatımızda önemli bir yere sahip. Ailelerin ve kişilerin bütçe planlamasında oldukça önemli bir yere sahip. Günümüzde de ticari olarak kredi kartı ile alışveriş hemen hemen her sektörde mümkün. Ayrıca internet üzerinden de alışverişler kredi kartı ile yapılarak oldukça büyük kolaylıklar elde edilmektedir. Tabi internet üzerinden yapılan alışverişlerde kişiler güvenlik sorunları yaşayabiliyor. İnternetten kredi  kartı ile alışveriş güvenli mi sorusunu sorabiliyorlar.

İnternet üzeriden alışveriş imkanı bizlere sunulduğundan bu güne kadar internet sektörü oldukça büyük gelişimler gösterdi. İnternet üzerinden yapılan alışverişler il zamanlarında güvenlik açıklarından dolayı bazı kişilerin bu durumdan olumsuz etkilenmesine neden oldu. Günümüzdeki güvenlik sistemlerinin olmadığından dolayı bir çok kişinin kredi kartı kopyalanarak yasa dışı alışverişler yapıldı. Bu yüzden de kişiler internetten alışveriş yaparken çekingen davranabilmektedir.

Günümüz şifreleme yöntemleri sayesinde internet üzerinden alışveriş yapmak artık daha kolay bir hal aldı. 3D şifreleme yöntemi sayesinde internet üzerinden yapılan alışverişlerde kart sahibinin telefonuna gelen şifre olmadan alışveriş tamamlanamıyor. Bu sayede internet sitesinin kötü amaçlı olma olasılığına karşı büyük bir önlem alınmış oluyor.

İnternetten alışveriş yaparken kredi kartı sahibinin de dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. İnternetten yapacağınız alışverişlerde, alışveriş yapacağınız internet sitesinin güvenliğini sorgulamalısınız. Bunun için internet sitesinin SSL sertifikasına sahip olup olmadığını, bir kuruluş olup olmadığını öğrenmelisiniz. İnternet sitesinin güvenilirliğini test etmeden yapacağınız alışverişlerde her zaman güvenlik sorunu yaşayabilirsiniz. Bankaların sistemi bu açıkları kapatmak için geliştirilse de kredi kartı kullanımında kredi kartı sahiplerininde sorumlulukları bulunmaktadır. Bu yüzden tanınmamış sitelerden alışveriş yapmaktan uzak durmanız sorun yaşamamanız için önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Aile Mirasından Kardeş Payını Almak İsteyene Kredi İmkanı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ