İsviçre Bankalarında Hesap Açma

 • 29 Kasım 2016
 • 1.826 kez görüntülendi.

Aralarında Türkiye’nin de yer aldığı pek çok ülkenin İsviçre’deki HSCB bankasına ait olan bilgileri ‘’SwissLeaks’’ adı ile internet ortamında paylaşıldı. Yaklaşık olarak 2013 ülkeden 106 bin müşteriye ait 100 milyar dolardan fazla paranın yer aldığı gizli hesaplar deşifre edildi.

Nitekim 45 ülkedeki gazetecilerin ortak çalışma ürünü olan ‘’SwissLeaks’’ projesinin yöneticileri de bulunuyor. Bir internet sitesinde yayımlanan araştırmanın içerisinde Türkiye’de yer alıyor. Türkiye’nin toplamda 3 bin 105 müşterisi bulunuyor.  Aynı zamanda 34 ülke arasında 9.sırayı almış durumda. Türkiye açılan gizli hesaplardaki para miktarına istinaden yapılan sıralamada 3,5 milyar dolar ile 23.sırayı kaptı. Türkiye’den müşterilerin açtığı hesaplar içinde en yüksek tutarın 263,7 milyon dolarlık bir hesapta tutulduğu belirtiliyor. Bu hesaplarda en yüksek miktarda parası bulunan müşterilerin olduğu ülkeleri şu şekilde sıralayabiliriz; İsviçre, İngiltere, Venezuela, ABD, Fransa.

İsviçre’de Açılan Gizli Hesap Tespit Edilemiyor

 • Belgeler, HSCB’nin Cenevre’deki ofisinde çalışan bir bilgisayar uzmanı tarafından 2007 senesinde sızdırıldı.
 • Ortak bir medya aracılığıyla kamuoyuna sunulan bu belgeler küresel bankacılık devi olan HSCB’nin uluslararası suç şebekeleri ve diktatörler de dâhil olmak üzere binlerce müşterisinin vergi kaçırmasına yardımcı olduğu ortaya çıktı. Bu yolla kazanç elde ettiği de verilen bilgiler arasında.
 • İsviçre’de gizli banka hesabının açılması için üç aşamanın takip edilmesi gerekiyor. İlk aşamada isim ve soyisim girilerek hesap yaratılmaktadır.
 • Akabinde ne kadar ücret isteniliyorsa o kadar miktar para hesabına yatırılmaktadır. Bir off shore şirketi aracılığıyla hesap işlemi değiştirilmektedir.
 • Ardından müşterinin ismi, hesap numarasıyla birlikte değiştirilerek hesap sahibinin adı Ali Mehmet yerine X133758’’gibi numaralandırılıyor.
 • Bu süreçten sonra hesap sahibi ismi ile değil numara ile kaydediliyor. İsim ile yapılan araştırma sonucunda da hesap tespit edilemiyor.

İsviçre’de Gizli Hesap Nasıl Açılıyor?

 • İsviçre’de açılan gizli hesaplarda isimleri kullanılmadığını belirtmiştim. Üçüncü aşamada yani son aşamada yazışma adresi olarak banka kişisel verilerin adrese iletilmemesi işlemini uygulamaktadır.
 • Hiçbir hesap bilginiz posta, cep telefonu ya da mail üzerinden paylaşılmamaktadır. Para çekim işlemi için İsviçre’ye giderek bankadan paranızı çekebilirsiniz.
 • Başka türlü hesabınıza erişilemediğinin altını çizmek isterim.

Bir önceki yazımız olan Eksik SSK Primi Cezası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ