Kaldıraçlı işlem riskleri

  • 07 Nisan 2014
  • 514 kez görüntülendi.

Birlik Başkanı Attila Köksal, piyasalarda yeni ürünlerin ortaya çıkmasının çalışanlara ve yatırımcılara olan etkisini değerlendirdi. 2011 yılında Sermaye Piyasası Kurulu tarafından düzenleme altına alınan foreks piyasalarının finans piyasalarında önemli bir ihtiyacı karşıladığını belirten Köksal, kaldıraçlı işlemlere ilişkin gözetim ve denetim mekanizmalarının devreye girmesinin sermaye piyasalarımız için önemli bir gelişme olduğunu vurguladı. Köksal ayrıca, “Reklam ve promosyonların gözetim altına alınmasıyla da foreks işlemleri daha sağlıklı bir ortama taşındı” dedi.

Piyasanın başarısı yatırımcıya katma değer yaratan işlemlerle ölçülür

Birlik Başkanı, yatırımcıların güvenini kazanmak için sermaye piyasalarında çalışanların yatırımcıları doğru bilgilendirmesi gerektiğini vurguladı. Köksal, “Foreks piyasaları genelde kısa vadeli işlemlerin yapıldığı ve yüksek riskli bir piyasadır. Kaldıraçlı olarak işlem yapılması durumunda getiri potansiyeli kadar riskler de oldukça yükselir. Örneğin 1’e 100 kaldıraç kullandığınızda, işlem yaptığınız varlığın hareketindeki sadece %1’lik hareket size anaparanızın iki katı para kazandırabilir ya da yatırdığınız tüm parayı bir anda silip süpürebilir. Bu nedenle, aracı kurum çalışanları özellikle piyasaya yeni katılan yatırımcılara foreks piyasalarındaki ürünlerin hisse senedi, tahvil, bono, yatırım fonu gibi alınıp elde tutulacak uzun vadeli yatırım araçları olmadığını açıkça söylemeliler.” dedi. Köksal ayrıca, finansal piyasalardaki güvenin kanun ve yönetmeliklerden ziyade meslek ilkelerini öne çıkarak mümkün olacağını vurguladı.

Bu haber www.ufuklar.com isimli siteden kaynak gösterilerek alınmıştır

Bir önceki yazımız olan HİBE KREDİ-GERİ ÖDEMESİZ KREDİ NASIL ALINIR? başlıklı makalemizde faizsiz hibe kredi, faizsiz hibe krediler ve geri ödemesiz kredileri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ