Kara Listeden Ne Zaman Çıkarım

  • 19 Aralık 2017
  • 582 kez görüntülendi.

Halk arasında bilinen adıyla kara liste, banka müşterilerinin olumsuz yani negatif yönlü kayıtlarıyla oluşturuluyor. Kara listeye giren bir banka müşterisinin bu listeden çıkabilmek için uyması gereken yükümlülüklerin bulunmasının yanı sıra kara listeden isminizi sildirmek zorlu bir süreç halini alabiliyor. Kara listeden ne zaman çıkarım sorusu ise yükümlülüklerini yerine getirmiş olan banka müşterileri açısından geçerlidir. Borçlarınızı kapattıysanız ve belli yükümlülüklerinizi yerine getirdiyseniz kara listeden ne zaman çıkacağınızı da merak etmeniz doğaldır. Kara listeye dair detayları yazımızda paylaşıyoruz.

Kara Liste Nedir?

İlk olarak kara listenin ne olduğuna değinmemiz gerekiyor. Merkez Bankası tarafınca tutulan bir kayıt sistemi olan kara liste, kurumların ve kişilerin veritabanı olan çek ve senet, kredi gibi işlemlerinin baz alınmasıyla oluşturuluyor. Kredi başvurularınız esnasında referans olarak göz önünde bulundurulan bir diğer kaynak ise Kredi Kayıt Bürosu’dur. Kara listeler bu bahsi geçen iki kurumun bünyesinde oluşturulan veritabanlarıyla meydana geliyorlar.

Kara Listeden Çıkma Süreçleri

Bütün borçlarınızı kapatmış olsanız bile kara listeden isminizin silinmesi zorlu bir süreçtir. Borcunuzu kapatmanız halinde 5 yıl içerisinde, borcun kapatılmaması halinde ise 10 yıl zaman aşımına tabi tutuluyor kara liste. Kara listeye adınız yazılmış ise bankacılık ürünleri olan kredi ürünleri, kredi kartları, senet ve çek gibi ürünlerden hiçbir şekilde yararlanma imkanınız bulunmaz. Bu durumda yararlanabileceğiniz bankacılık hizmetleri otomatik fatura ödeme talimatları, mevduat ve yatırım fonları olabilir. Adınızın kara listeye yazılmasının yanlış bir işlem olduğunu düşünüyorsanız, itiraz kararı verilmesi için ilgili kurumlara başvuruda bulunabilirsiniz.

Borcunuzu Ödediyseniz Kredi Talebinde Bulunabilir misiniz?

İlk olarak bankalarla kurduğunuz ilişkiyi borç yerine mevduat bazında yapmanız gerekiyor. Kredi dışı ürünler olan ve bahsi geçen otomatik ödeme talimatları, mevduat ve yatırım fonlarını yoğun bir biçimde kullanabilirsiniz. Bu işlemler sonucunda bankanın nezdinde bir güvenilirlik kazanır ve geçmiş takibe düşmüş olmasınız bile kredi talepleriniz için bir süre sonra bankanıza başvuruda bulunabilirsiniz. Geri takip işleminin bittiğine dair belgelerinizle bu taleplerinizi bildirmeniz kredi başvurunuz açısından daha avantajlı bir adım olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yeni Kara Liste Dilekçe Örneği başlıklı makalemizde Kara Liste Dilekçe ve Kara Listeden Nasıl Çıkarım? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ