KKB Kredi Risk Raporu Nasıl Çıkartılır?

 • 28 Ekim 2013
 • 1.214 kez görüntülendi.

Türkiye’de birçok insan kredi imkânlarından yararlanmak için bankalara başvururlar. Bankalar da insanların bu kredi ihtiyaçlarını karşılamak adına birçok kredi seçeneği oluşturarak tüketicilerin hizmetine sunar. Bu krediler hemen her noktada, problemleri gidermede veya mevcut durumu daha çok iyileştirmede can simidi görevi görür. Çünkü maddi olarak bir birikim yoksa insanların çoğu herhangi bir durumda çözümü kredilerde ararlar. Bankalar da kuşkusuz ki kredilerini zamanında ödeyen ve düzenli olan müşterilerini daha çok sevdiklerinden, bu tarz müşterilerle çalışmayı isterler. Bu nedenle de KKB’den risk raporu çıkarırlar ve işlemlerini buna uygun şekilde gerçekleştirirler.

Bu kadar önemli olan KKB Kredi Risk Raporu Nedir?

KKB, yani Kredi Kayıt Bürosu, bankaların ortaklığıyla birlikte kurulmuş bir veri bankasıdır. Kredi kartı kullanan veya kullanmayan, kredi çekip geri ödeme koşullarını uygun şekilde yerine getiren veya getirmeyen kişileri belirlemek için oluşturulmuş bir sistemdir. Kısaca, kişilerin finansal performansını belirleyen bir ölçüttür.

Buradan hareketle, bankaların kredi vermeden önce müşterilerinin kredi sicillerini kontrol ettikleri ve kredileri buna uygun koşullarda çıkardıkları açıktır. Bunu da belirtildiği gibi KKB sisteminden, kişilerin kredi puanlarını ölçerek yaparlar. Bu risk raporu, kişilerin kredi limitlerini belirler ve bunun akabinde kişilerin kredi kartlarını zamanında ödemesi, mevcut kredi borçlarını düzenli yatırması kredi notunun üst seviyede çıkmasına yardımcı olmaktadır.

KKB Kredi Risk Raporu nasıl çıkarılır?

Risk raporu alabilmek için 3 farklı yol bulunur. Bunlar şahsen müracaat, e-posta yoluyla müracaat, posta yolu ile müracaat olmaktadır.

KKB risk raporu, Bu sisteme üye olan 6 bankadan yapılabilmektedir. Akbank, İş Bankası, Denizbank, TEB, Şekerbank, Halkbank bu üye bankalardır. 2012 yılından itibaren, bu üye bankaların şubelerinden, ATM’lerinden yapılabilmektedir. Belli bir ücret karşılığında bu hizmetten faydalanabilen kişiler, ATM’lerden daha uygun bir fiyatla bu raporu çıkarabilmektedir. Alınan raporun doğruluğunu kontrol etmek için ise KBB’nin web sitesinden kontrol etmek mümkündür.

Ayrıca KBB’nin resmi sitesinden, evinizde veya iş yerinizde otururken de çıkarabilirsiniz. Bunun için KBB sitesinde üyelik oluşturmanız ve işlemlerinizi bu üyelik üzerinden gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Sisteme girildiğinde, sistem üyelik işlemini basamak basamak yapmaya yardımcı olmaktadır. Sms ile bu işlemi gerçekleştirebilmek için 4552’ye TC kimlik numaranızın son dört hanesi ve riskim yazmanız (8541 riskim) yeterlidir. Telefonunuza gelen mesajlar sizi yönlendirecektir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Öğrenme İçin kkb.com.tr başlıklı makalemizde kredi notu sorgulama, kredi notu yükseltme ve kredi puanı öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. asim dedi ki:

  ben hiç bir banka bana kredi vermiyor acaba neden

 2. akif kisir dedi ki:

  bankalardakı keredı ve keredı kartı sıcıl durumumu oğrenmek ıstıyorum

  1. editör dedi ki:

   SMS ILE RISKIM YAZIN TC KIMLIĞINIZIN SON 4 RAKAMINI YAZIN 4552 ye gönderin kara liste kaydınızı hemen öğrenin.

 3. mukerrem demirci dedi ki:

  slm emekliyim 2009 emekli oldum ve dum borclarim odedim ve hic bir bankaya borcum yok .ama kredi kart ve krdei alamk icin olumsuz diyorlar .risk raporum veya kredi notum ne.?sicilim nasil ogremek isdiyorum saygilarimla

  1. editör dedi ki:

   Sicilinizi RISKIM YAZIN TC KIMLIK NUMARANIZIN SON 4 HANESINI YAZARAK 4552 ye SMS ATINIZ VE SICIL DURUMUNUZU ÖĞRENIN.

 4. mehmet ali akın dedi ki:

  kıredi notumu ögrenmek istiyorum

 5. mustafa dedi ki:

  kıredi puan sorğusunu istiyorum

 6. kemal dedi ki:

  kıredi kartım var düzenli ödüyorum kıredi çeke bilirmiyim

  1. editör dedi ki:

   Tabi efendim,son 6 aydır düzenli ödemeleriniz varsa ve yine son 4 aydır SGK’lı çalışan bir birey iseniz rahatlıkla kredi kullanabilirsiniz,ayrıca kredinotunuzun yüksek olması da kredi başvuruları için birinci dereceden önem taşımaktadır.

  2. editör dedi ki:

   “Riskim” yazın, aralarında boşluk bırakarak, TCKN veya Vergi kimlik numarasının son 4 hanesini ekleyip,4552′ye SMS gönderin. ÖRNEK: Riskim 1234

 7. veli dedi ki:

  slm kıredi notum düşük . ve kara listedeyim bunu nasıl cöze bilirim acaba

BİR YORUM YAZ