KKB Nedir?

  • 15 Şubat 2014
  • 721 kez görüntülendi.

Bankaların kredi ve kredi kartı ürünlerinden yararlanmak istiyorsanız KKB puanınızın yeterli derecede olması gerekmektedir. Peki, KKB nedir?

KKB nedir?

Bankalar, müşterilerine kredi veya kredi kartı ürünlerini tanımlarken müşteriler hakkında bir incelme başlatır. Bankalar bu incelemeyi yaparken bir çok unsuru kontrol ederler. Yaptıkları kontrollerde müşterinin kredi ödeme riskini ortaya çıkarırlar. Bu riske göre müşteriye kredi veya kredi kartının verilip verilmeyeceği ortaya çıkar. Banka inceleme yaparken en çok dikkate aldığı unsur KKB puanıdır. KKB, Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan risk analiz puanıdır. Kredi Kayıt Bürosu sizin bankalarla olan ilişkilerinizi inceler ve puanınızı belirler. KKB puanınız ne kadar yüksekse bankaların ürünlerinden yararlanma şansınız o kadar yüksek olmaktadır.

KKB puanı nasıl hesaplanır, diye sorarsanız bu hesaplama bir çok unsurun içerisinde bulunduğu bir kombinasyon sonucu çıkmaktadır. Kaç bankaya borçlu olduğunuz, borçlarınızı zamanında ödeyip ödemediğiniz, kalan borç miktarınız, gelir düzeyiniz, öğrenim durumunuz, en son kredi kullandığınız tarih gibi bir çok unsur KKB puanını etkilemektedir. Eğer KKB puanınız düşükse, kredi notu nasıl yükseltilir konumuzu inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kırmızı Kalem Yiyene Kredi Kartı Verilir mi? başlıklı makalemizde Kırmızı kalem yiyen kredi kartı, Kırmızı kalem yiyen kredi kartı almak için ve kırmızı kalem yiyene kredi kartı verilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ