KKB’deki Negatif Kredi Kaydınızı Nasıl Düzeltebilirsiniz?

 • 23 Ağustos 2016
 • 629 kez görüntülendi.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB), finans şirketlerinin müşterilerinin borç ödeme performanslarını inceledikleri bir platformdur. Tüm bankalar, müşterilerine kredi vermeden önce buradaki bireysel müşteri performanslarına göz attıkları için düşük puana sahip müşterilerin talepleri anında reddedilmektedir. Bu nedenle kredi almayı düşünüyorsanız kredi notunuzun yüksek olması oldukça önemlidir. Kredi notunuzu yükseltmenin de birkaç farklı yolu bulunuyor. Size bu yollardan bahsedeceğiz.

Negatif Kaydınızı Nasıl Düzeltebilirsiniz?

 • Eğer daha kredi ya da kredi kartı borçlarınızı düzenli olarak ödemezseniz bu durumda KKB’de negatif kaydınız oluşacaktır. Bu durumda da birçok banka ve finans kurumu size kredi ya da kredi kartı vermeyi reddedecektir.
 • Bu durumu tersine çevirmek içinse borçlarınızı ödemeniz gerekiyor. Eğer borcu devam eden kredileriniz varsa kredilerinizin taksitlerini zamanı geldiğinde geciktirmeden ödemelisiniz.
 • Ayrıca kredi kartları da yine KKB tarafından takibe alınır. Bu nedenle kredi kartlarınızın borcunu da aksatmadan zamanında ödemelisiniz.
 • Bunlara dikkat ettiğinizde belirli bir süre sonunda KKB’de oluşan negatif kaydınız silinecek ve pozitif hale gelecektir. Bu sayede siz de kredi çekebilecek ve kredi kartı alabileceksiniz.

Geçmişteki Kapatılmış Olan Sorunlu Borçlarınızın KKB’de Devam Etmesi Durumunda Ne Yapabilirsiniz?

 • Birçok kişinin karşılaştığı sorunlardan bir diğeri de geçmişte alınan ve ödeme konusunda sıkıntı yaşanan ancak daha sonra kapatılan borçların günümüzde de KKB’de negatif olarak gözükmesidir. Bu durumda tüketiciler ne yapacaklarını merak ederler.
 • KKB’de oluşturulan kayıtlar sadece kaydı oluşturan kişi ya da üye tarafından istenildiği zaman güncellenmektedir. Yani tüketicilerin bu kayıtları yenilemesi gibi bir durum söz konusu değildir.
 • Böyle bir durumda kaydın hangi kurum tarafından oluşturulduğunu öğrenmeli daha sonrasında da borcunuzu tamamen bitirdiğinize dair belge almalısınız. Böyle bir belge ile ilgili kurumlara başvurarak kaydınızın düzeltilmesini talep edebilirsiniz.

KKB’deki Negativ Kayıtlar Kaç Yıl Arayla Güncellenir?

 • KKB, tutmuş olduğu kayıtları genel olarak 5 yıl arayla güncellemektedir.
 • Borçlarınızın tamamını ödediyseniz ve 5 yıldan önce bu kayıtların güncellenmesini istiyorsanız bu durumda yukarıda belirtilen adımları takip etmeniz gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Kredi Borcu Erteleme başlıklı makalemizde Erteletebilir miyim?, Kredi Borcunu Ödeyemiyorum ve Kredimi Nasıl Ödeyebilirim? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ