Köprü Otoyol Zammı

  • 18 Aralık 2016
  • 1.570 kez görüntülendi.

İstanbul’da yaşayanların sıklıkla kullandığı köprülerde geçiş ücretlerinde artışlar meydana geldi. Köprü otoyol zammı 2017 yılı eski ücretlere eklenerek yeni tarifeler ile işlemler yapılmaya başlandı. 2017 yılı zamlı köprü otoyol fiyatlarını yazımızı inceleyerek öğrenebilirsiniz.

 

Güncelleme——

 

Buna göre otoyollarda en yakın mesafe geçiş ücreti 2.25 TL, en uzak mesafe ücreti 20 TL, Boğaz Köprüleri otomobil geçiş ücretleri ise 7 TL olarak belirlenmiştirö denildi.

 

Bilindiği gibi köprü geçişleri için alınan ücretler 2012 yılından bu güne kadar herhangi bir zam görmedi. Yapılan çalışmalar ile 2016 yılı için köprü geçişlerine artık zam geldi. Köprü otoyol zammı 2016 yılı %16 olarak belirlendi. Gerçekleştirilen zam sonrasında Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinden geçişler elli kuruş arttı. 2012 yılından bu güne kadar 4,25TL olan köprü otoyol geçişleri artık 4,75TL oldu. Böylelikle 2012 den bu yana değişmeyen köprü ücretlerine elli kuruş zam yapıldı.

İstanbul’da köprüler araç kullananların vazgeçilmezidir. Araç sahipleri sıklıkla köprüleri kullanarak seyahatlerine devam etmektedir. Tabi ki köprü geçişlerinde belirli ücretler tahsil edilmektedir. Bu ücretler ödenerek köprüden geçebilen araç sahipleri artık zamlı tarife ile ödemelerini gerçekleştirerek köprüleri kullanabilecekler. Boğaz Köprüsünde aks uzunluğu 3,20 metreden uzun olan araçlarında ücretlerinde elli kuruş artış oldu. Düzenleme ile aks uzunluğu 3,20 metreden uzun araçlar 6TL ödemek durumunda kalmaktadır. Otomobil, minibüs, motosiklet veya küçük kamyonetlerin eski geçiş ücretleri 4,25TL ile yeni yapılan zam ile geçiş ücretleri elli kuruş artırılarak 4,75TL olmuştur.

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinde 2012 yılından bu yana zamsız tarife uygulanırken köprü otoyol zammı 2016 yılında uygulanarak fiyatlar değiştir. Araçların aks uzunluğuna göre  4,25TL ile 32,25TL arasında ücret ödenmekteydi. Bu durum otoyol gişelerinde birinci sınıf araçlar için 2016 yılında 4,75TL ile 15TL arasında ücretler ödenmektedir. Zamlı tarifeler yürürlüğe girerek güncel olarak tahsil edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Maximum Borç ve Limit Sorgulama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ