Kredi Borcumu Yatırdım Kredi Notum Ne Zaman Yükselir?

  • 16 Aralık 2017
  • 756 kez görüntülendi.

Kredi notu sorunsalı bugünlerde herkesin merak ettiği bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle de yeni kredi çekmek isteyenlerin kredi notlarının düşük olması sorunuyla karşılaştıklarında ne yapacaklarını bilmemesi sorunu en çok karşılaşılan durumların başında gelmektedir. Kredi notu bankalardan alınan kredi, kredi kartı gibi ürünlerin ödemelerinin gününde yapılmaması akabinde düşen bir puanlama sistemidir. Son ödeme tarihinden sonra yapılan ödemeler kredi notunu olumsuz yönde etkilemektedir. bir de birkaç dönem gecikmiş ödemeniz var ise eğer, bu durumun vahametini biraz daha artırmaktadır. Kredi notunun düşmemesi için alınan ürünlerin son ödem günlerine dikkat edilmelidir ve bu günleri geçirmeden ödemeleri yapmaya özen gösterilmelidir. Peki, kredi borcumu yatırdım kredi notum ne zaman yükselir derseniz eğer, bunun için bir kaç beklemeniz gerektiğini söylememiz gereklidir.

Kredi Notu Hangi Dönemlerde Yeniden Değerlendirilir?

Bilindiği üzere kredi notu bankalardan alınan ürünlerin ödenmesi konusunda gösterilen özen neticesinde düşer veyahut yükselir. Kredi notunun belirli bir değerlendirme aralığı bulunmaktadır. Her ay sonunda bir banka müşterisinin kredi notu yeniden değerlendirilir. Eğer sizin de düşük bir kredi notunuz varsa ve kredi borcunuzu yatırdıktan sonra kredi çekmek istiyorsanız en az 2 ya da 3 ay beklemek zorundasınız. Bu süre içinde kredi notunuzda aralıklı olarak yükselme eğilimi olmaya başlayacaktır.

Kredi Notunu Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Kredi notunu öğrenmenin bir kaç pratik yolu bulunmaktadır. İster ücretli ister ücretsiz olarak öğrenebileceğiniz kredi notunu ücretsiz olarak öğrenebilmek için bir bankaya uğramalısınız ve kredi başvurusunda bulunmalısınız. İşleminizi yapan banka memuruna rica ettiğiniz takdirde size kredi notunuzun kaç puan aralığında olduğunu söyleyecektir. İkinci yol ise kredi notunu Findex üzerinden ücretli öğrenmektir. Findex bankalar arası kredi değerlendirmesi kurumudur ve müşterilerin kredi notlarını belirli bir ücret karşılığında buradan öğrenebilirsiniz. Ücret ödemesinin SMS üzerinden sorgu yaparak cep telefonu faturanıza yansımasını sağlayabilirsiniz. Ya da Findex’in internet sitesi üzerinden kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz. TC kimlik numaranız ile sorgulama yapabileceğiniz bir sorgu ekranı ile bütün işlemlerinizi kredi kartından ödem yapmak suretiyle halledebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Ayın Kaçında Güncellenir başlıklı makalemizde kredi, kredi notu ve Kredi Notu Ayın Kaçında Güncellenir hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ