Kredi Çekmek İçin Gereken Belgeler

  • 21 Mart 2013
  • 561 kez görüntülendi.

Pek çok insan maddi olarak yetersiz kaldığı noktalarda bankalara başvuruyor. Çünkü bankaların kredi ürünleri, insanların nakit sıkıntılarına çözümler üretiyor. Yani kişiler, belli bir miktar paraya ihtiyaç duyduklarında, eğer ellerinde bir birikmiş yoksa bunu en iyi ve en kolay şekilde bankalardan tedarik ediyorlar. Bu sayede kişilerin istekleri ve yapmaları gerekenler kolaylaşırken, bankaların da asıl görevi olan topluma maddi yönden hizmet etme eylemi gerçeğe dönüşüyor.

Kredi ürünlerine ihtiyaç duyan vatandaşlar, bunun için bir takım araştırmalar yapıyorlar. Kredilerin geri ödemeleri, ne kadar zamanda çıkacağı, nasıl ve ne şekilde alınacağı gibi durumların yanında, banka kredileri çekilmezden evvel ve çekilme aşamasında hangi belgelerin gerektiği de ayrı bir soru işareti olarak kişilerin karşısına çıkıyor.

Bu noktada belli başlı belgeler tüketicilere yardımcı oluyor. Peki, hangi belgeler kredi çekmek için vatandaşlara gerekiyor?

Kredi Çekmek İçin İhtiyaç Duyulan Belgeler Nelerdir?

Kredi başvurularında gereken belgeler, genel kredi başvuruları için standart kabul edilse de, hangi bankadan kredi çekeceğinize göre istenilen belgeler değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin ; Garanti Bankası farklı belgeler isteyebilirken, Yapı Kredi Bankası ilave belge isteklerinde bulunabilmektedir.

Genel anlamda yapılacak bir kredi başvurusu için bankanın size vereceği kredi başvuru formu doldurulmalıdır. Bunun yanı sıra sizin kim olduğunuzu belgelemek için nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaportunuzun aslı ve fotokopisi istenmektedir.

Bankanın kredi ürünlerini kullandırması için sizden isteyeceği bir başka belge de gelir belgesidir. Yani banka, sizin nasıl ve ne şekilde çalıştığınızın yanında, ne kadar kazandığınızı da belgelemenizi istemektedir. Eğer emekli iseniz, emekli belgesi de bu konuda iş görecektir.

Eğer bir şirket sahibi iseniz, evrak sayınızda da bir artış olacaktır. Ticaret Sicil Gazetesi örneği, gelir tablosu, bilanço, işyeri faaliyet belgesi gibi bir takım belgeler, iş yeri sahiplerinden istenmektedir.

Eğer ev ya da araba almak için kredi çekmekte iseniz, banka sizden alacağınız ev ya da araba ile ilgili bir takım tapu, noter gibi belgelerin örneklerini isteyebilmektedir. İhtiyaç duyulan belgeler, kredi türüne göre değişir.

Bir önceki yazımız olan Krediyi Erken Ödemenin Cezası Var Mı? başlıklı makalemizde banka kredi kartı bilgileri, bireysel kredi erken kapatma ve ihtiyaç kredisi erken kapatma cezası hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ