Kredi Çektim Ama Findeks Kredi Notum Düştü Neden?

  • 13 Aralık 2017
  • 658 kez görüntülendi.

İnsanların hayatları içerisinde bankacılık işlemleriyle yolları kesişir ve ihtiyaçlar, gereklilikler ve maddi sıkıntılar sonucunda bankaların kredi ürünlerini kullanmak durumunda kalırlar. Bu kredi ürünleri bizlere her ne kadar yararlı birer ürün gibi geliyor olsalar da, bazı durumlarda kredi taleplerimiz istemediğimiz şekilde sonuçlanır. Bu durumlardan birisi de ise kredi çektim ama findeks kredi notum düştü neden? Sorusunun ortaya çıkmasını sağlar. Kredi notunu düzeltmek amacıyla kredi kullanan müşterilerin bu durumun tam tersi bir olayla karşılaşmalarının nedenini sizlere açıklayacağız.

Doğru Kredi Tutarlarını Belirlemek

Kredi çekim işlemlerinizde doğru kredi tutarlarını belirlemeniz son derece önemlidir. Bunu nasıl belirleyeceğiniz konusu ise oldukça basittir. Kredi ürünü talebinizi ödeyebileceğiniz limitlerde yapmalı ve böylece KKB ve bankalar nezdinde kararlı bir müşteri profili çizmelisiniz. Ödeme gücünüzün üzerinde bir kredi tutarına başvuruda bulunmanız ya o kredinin reddiyle sonuçlanacaktır, ya da kredi talebiniz onaylanmış olsa bile kararsız bir müşteri profili oluşturduğunuz için bu durum kredi notunuza yansıtılacaktır.

Kredi Tutarınızı Doğru Belirlediyseniz ve Kredi Notunuz Düştüyse Bunun Sebebi Nedir?

Kredi tutarınızı ödeme gücünüzle doğru orantılı bir şekilde ayarlamış olsanız bile kredi notunuzun düşmesi durumu ortaya çıkabilir. Findeks sisteminin kredi notu hesaplamaları için kullandığı bazı değerler ve hesap bileşenleri bulunuyor. Findeks sisteminin hesaplama mantığına göz atacak olursak; %35’lik dilimde borç durumu ve mevcut hesabınız, %10’luk dilimde kredi kullanılması, %35’lik dilimde ise kredi ürünlerinin ödeme alışkanlıkları etkin rol oynar. Kredi çektiğiniz zaman kredi notunuzun %10’luk bir payda düşmesi normaldir. Bu durum kredi borcunuzun bulunmasından ve kredi ödemelerinin tamamlanmasından sonra dengelenecektir.

Kredi Ödemelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Belirttiğimiz üzere %10’luk bir pay diliminden kaynaklı olarak kredi notunuzda düşüş olabilir. Kredi ödemeleriniz sırasında göz önünde bulundurmanız gereken hayati husus ise ödemelerinizi düzenli yapmanız olacaktır. Düzenli ödemeleriniz kredi ödemelerinizin tamamlanması sonucunda size artı puan olarak geri döner ve kredi notunuz da eski seviyesine nazaran daha yüksek bir puana ulaşabilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşük Olan Ya da Kredi Notuna Bakmayan Bankalar başlıklı makalemizde Düşük kredi notu, kredi ve kredi notu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ