Kredi Hayat Sigortası Nedir?

  • 24 Mart 2014
  • 495 kez görüntülendi.

Bankalar müşterilerine kredi kullandırırken, müşterilerine vermiş oldukları finansal desteği güvence altına almak isterler. Bankalar bu güvenceyi de kredi hayat sigortası ile sağlarlar.

Kredi kullanan kişinin, kredi ödemesinin sürdüğü süre boyunca ölümü gerçekleşirse bankaya olan kredinin biri tarafından ödenmesi gerekmektedir. Bankalar da kişinin borcunun başkasına kalmaması için, kişiyi sigortalatmaktadır. Sigorta sayesinde kişinin ölümü sonrasında ödemekle mükellef olduğu borcu bankaya öder. Bu sayede ölüm gibi beklenmedik durumlarda kimsenin mağdur olmaması sağlanır.

Kredi sigorta çeşitleri

Bankalar sadece kişiye hayat sigortası yaptırmaz. Kullanılan krediye göre hayat sigortasının yanında başka sigortalar da yapılmaktadır. İhtiyaç kredilerinde sadece hayat sigortası yapılmaktadır. Konut kredisi kullanmak isterseniz hem hayat sigortası yaptırmak zorundasınız hem de konut sigortasını yaptırmak zorundasınız. Araç kredisi kullanmak isteyenler de hayat sigortasının yanı sıra araçlarına kasko yaptırmak zorunda. Buradaki bütün sigortalar banka tarafından yapılmaktadır. Masraflar ise krediye yansıtılmaktadır.

Kredi hayat sigortası zorunlu mudur?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi beklenmedik durumlara karşı önlem almak için bankalar bu sigortaları yaptırmaktadır. Bu sigortaların yapılması ise zorunludur. Kredi kullanan kişinin bu sigortaları yaptırmadan kredi kullanması imkansızdır. Kredi sigortaları ise belirli bir süreyi kapsar ve yenilenmesi gerekir.

Kredi hayat sigortası yenileme süresi

Kredi hayat sigortası bankalar tarafından yenilenir. Bu sigorta çeşidinin yenileme süresi de 1 yıldır. 1 yıldan daha uzun vadelerde kredi kullanmışsanız her yıl banka sizin yerinize sigortanızı yeniler. Sigorta masrafı ise banka hesabınızdan tahsil edilir.

Kredi sigortaları ücretleri

Bankalardan kullanılan kredi ürünlerine göre sigorta çeşitlerinin de değiştiğini belirtmiştik. Aynı zamanda yapılan sigortalar bazı durumlara göre fiyatlarında değişiklik göstermektedir. Bu durumlar ise müşterinin yaşı, cinsiyeti ve sağlığı gibi etkenlerdir. Sigorta şirketlerinin hesaplamasına göre hayat sigortası ortalama olarak 50TL ile 70TL arasında değişmektedir. Konut sigortası ise yine evin ve kişinin durumuna göre 150TL ile 200TL arasında olmaktadır. Araç kredilerinde aracınız için yaptırılacak olan kasko bedeli ise aracın modeline göre değişiklik göstermektedir ve ortalama olarak 700Tl ile 900TL arasında değişiklik göstermektedir.

Sizlerde kredi kullanırken kredi masrafı olarak sigorta ücretlerinin sizden tahsil edileceğini bilmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan HİBE KREDİ-GERİ ÖDEMESİZ KREDİ NASIL ALINIR? başlıklı makalemizde faizsiz hibe kredi, faizsiz hibe krediler ve geri ödemesiz kredileri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ