Kredi İle Ev Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  • 16 Mayıs 2014
  • 422 kez görüntülendi.

Günümüzde kira ödemektense çoğu kişi kredi kullanarak kira öder gibi ev sahibi olmak istemektedir. Kredi ile ev alırken nelere dikkat etmelisiniz ve krediyi bütçenize göre nasıl planlamalısınız yazımızın devamında inceleyebilirsiniz.

Konut kredisi alırken öncelikle alacağınız evin değerini bütçenize göre ayarlamalısınız. Çünkü bankalar konut kredisi verirken alınacak olan evin ekspertiz değerinin tamamı için kredi vermemektedir. Bankalar alınacak olan evin ekspertiz değerinin %75’ine kadar finansal destek vermektedir. Buradan anlaşılacağı gibi kredi ile almak istediğiniz evin bir miktarını nakit olarak banka haricinde sağlamanız gerekmektedir.

Kredi kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur ise bankaların kredi faizleridir. Bankaların kredi faizleri her zaman değişiklik göstermektedir. Bu yüzden en uygun konut kredisi veren banka araştırması yapmalısınız. Bunun için bütün bankaların web sitesini inceleyerek kredi faiz oranlarını incelemelisiniz. En düşük faizli krediyi bulduğunuzda ise başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Düşük faizli kredi araştırması yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur bankaların kredi masraflarıdır. Bir banka kredi faizini düşük tutarken kredi masrafını yükseltebilir. Bu durumda bu kredi ürününden bir kaç puan yüksek faizli olan kredinin kredi masrafı tutarının düşük olması sizin daha çok işinize yarayabilir. Bu yüzden kredilerin kredi masraflarını da bankalardan öğrenmeniz gerekmektedir.

Buradaki detaylara dikkat ettikten sonra en önemli unsurlardan biri de bütçe planlaması yapmaktır. Kredi faizi, vadesi ve dosya masrafı ne kadar uygun olursa olsun geliriniz kredi aylık ödeme tutarını karşılamıyorsa size bir faydası olmayacaktır. Bu yüzden bütçe planlamanızı doğru bir şekilde yapmalısınız. Genel olarak bankaların tavsiye ettiği aylık ödeme oranı gelirin üçte biridir. Gelirinin üçte birini krediye ayırarak kullanılan kredilerin geri ödemelerinde daha az sorunlar yaşanmaktadır. Sizlerde buradaki bilgiler doğrultusunda konut kredisi araştırmanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Akbank Her İhtiyacın Altından Kredisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ