Kredi Kartı Almanın Dezavantajları

  • 23 Şubat 2018
  • 471 kez görüntülendi.

Kredi kartı kullanmanın da bir takım sakıncaları bulunmaktadır. Bu nedenle kredi kartı almanın dezavantajları arasında birçok sebep bulunmaktadır. Bu dezavantajları sizler için sıraladık.

Yüksek Faiz Oranları ve Kredi Notu

Borcunuzun tamamını ödemeyip asgari ödeme miktarını ödediğiniz zaman, geri kalan borcunuza faiz işlemektedir. Alışveriş ve nakit avans faiz oranları birbirinden farklı olabileceği için çekilen nakit avansları en kısa sürede geri ödemeniz gerekmektedir. Geciktirilen ödemeler ve mevcut olan borçlar kredi dosyanıza kaydedilmektedir ve ilerleyen dönemlerde bir kredi çekme şansınıza etki edebilmektedir.

Kredi Kartlarını Hedef Alan Dolandırıcılık

Her zaman kredi kartlarını hedef alan bir sürü dolandırıcılık planı bulunmaktadır. Hesabınız ile ilgili yasa dışı işlemleri telafi edebilmenizin yanında, kredi kartı dolandırıcılığı ile uğraşmak sizin için zaman alıcı ve stresli bir iş olabilmektedir.

Nakit Avans Ücretleri İle Oranları Hakkında

Bankalar nakit para kazanmak adına veya döviz satın almak gibi işlemleri yapabilmek için kredi kartınızı kullanmayı pahalı hale getirmektedirler. Para çekmek için kredi kartınızı kullanmak isterseniz, işlem tutarınızın toplamının ortalama % 3’ü miktarında bir nakit avans ücreti ödemek zorunda kalırsınız.

Yıllık Ücretler ve Kredi Kartı Ek Ücretleri

Bankamatik kartlarının yıllık bir ödeme ücreti bulunmadığı halde, birçok kredi artında yıllık ücretler olabilmektedir. Yıllık 75 TL’den başlayarak, seçmiş olduğunuz kredi kartına bağlı olarak yıllık 250 TL’ye kadar kart ücreti mal olabilmektedir. Bu ücreti ödemek istemiyorsanız, yıllık aidat ücreti olmayan kartları tercih etmeniz gerekir. Kredi kartı ile ödeme yaptığınız zaman, işletmeler sizden bir ilave ücret istemektedirler. Bu ücret, ortalama işlem maliyetinizin % 3’üne yakın bir tutar olabilmektedir. Dolayısıyla kredi kartı ile ödeme yaptığınız zaman ek bir maliyet söz konusu olmaktadır. Zaman zaman faturalarınızı ödemekte zorlanıyorsanız, Bir gelir kaynağına sahip değilseniz, yıllık ücretleri ya da faiz giderlerini ödeyemeyecekseniz, bankamatik kartı sizin ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa kredi kartı kullanmak size uygun olmayabilir. Kredi kartı almak istiyorsanız, öncelikle bir kredi kartının dezavantajlarını da sahip olduğunuz şartlara göre düşünmeniz sizin faydanıza olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartından EFT Yapılır mı? başlıklı makalemizde EFT, EFT ile ödeme ve Kredi Kartından EFT Yapılır mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ