Kredi Kartı Borcu Ne Zaman Takibe Düşer?

 • 02 Aralık 2016
 • 833 kez görüntülendi.

Kredi kartı oldukça keyifli bir alışveriş imkânı sunan, kimi zaman avantajlı kimi zaman dezavantajlı yanını gösteren bir karttır. Keyifle yaptığınız alışveriş ekstresi, ay sonunda size iletildiği zaman borcunuzu mutlaka ödemeniz gerekmektedir. Hepsini ödeyemiyorsanız bile asgari ödeme tutarını mutlaka karşılamalısınız. Ancak her zaman evdeki hesap çarşıya uymuyor. İş yerinizden aldığınız ödemedeki düzensizlikler, yaşanan sıkıntılar, işsizlik sıkıntısı, sağlık problemleri derken kredi kartı borçları ödenemez hale geliyor.

Çağımızın en büyük problemlerinden biri hale gelen kredi kartlarını, kendi malımız gibi kullanıyor içerisindeki parayı bedava görüyor ve alışveriş yaparken elimizi eteğimizi tutmuyoruz.  Avrupa da banka borçları arasında ilk sırada olduğumuzu biliyor muydunuz?

Yeni Yasa Kredi Kartlarını Sıkı Takibe Aldı

 • Çıkarılan yeni yasaya göre kredi kartlarınızın 3 taksitinin en az 1’inin asgari ödemesinin ödenmemesi durumunda kredi kartı borcunuzun 1 ay içerisinde ödenmesi gerekiyor.
 • Aksi takdirde 4.ayda herhangi bir ödeme yapamazsanız 5. Ay sonunda banka sizi mutlaka arayacaktır. Size, borcu ödeyip ödeyemeyeceğinizi soracak, aksi takdirde durumun avukata ulaşacağını söyleyecektir.
 • Şayet size ulaşamazsa borcunuzu avukata devredecektir. Bu aşamadan sonra borcunuz daha yüksek faiz oranlarıyla katlanacak ve ödenemez hale gelecektir. Bu masraflara avukatlık masraflarının da ekleneceğini unutmamalısınız.
 • Sicilinizi bu şekilde karalamanız önünüzdeki 5 sene içerisinde hiçbir banka ile çalışamayacağınız anlamına gelmektedir. Sicilinizde 5 sene hiçbir değişiklik meydana gelmeyecektir.
 • Tüm bu problemleri yaşamadan önce banka personelinin size bilgi vermesinden sonra borcunuzu kapatmaya çalışmalısınız. Kapanmayan her kredi ve kredi kartı borcu mutlaka yasal takibe girecektir.

İdari Takip Süreci Ne Zaman Başlar?

 • Kredi kartı borcunuz 90 günlük gecikme sürecine girdiği zaman bankanız tarafından kredi kartınız iptal edilecektir. Kredi kartınızın iptal edilmesi üzerine, banka sizin adınıza yasal takip başlatacaktır. İdari takibin başlaması üzerine borcunuzla ilgili sizlere ihtar çekilecektir.
 • Size gelen ihtar, borcunuzun 7 gün içerisinde ödenmesine yöneliktir. Ödeme yapılmaması durumunda kredi kartınız avukata devredilerek, bankanın idari takip ekibi tarafından incelemeye alınmaktadır.
 • Kredi kartı borcunuzun yanında avukat masraflarıyla da uğraşmak istemiyorsanız mutlaka borçlarınızı zamanında ödemelisiniz.
 • Her konuda devreye giren hukuki süreç elbette ki kredi kartlarının borçlarının ödenmediği sürece de devreye girmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Bloke Oldu Ne Zaman Açılır? başlıklı makalemizde Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kalkar? ve Kredi Kartları Neden Bloke Olur? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ