Kredi Kartı Borcu Yüzünden Hapse Girer miyim?

  • 02 Eylül 2018
  • 152 kez görüntülendi.

Kart ya da kredi borcu, düzenli ödeme yapılmadığı takdirde faizler ile birlikte artarak çoğalır. Dolayısıyla belli bir noktada tüketiciyi zora sokan bir hal alır. Birkaç yıl önce kredi kartı borcu nedeni ile çok daha sıkı yaptırımların söz konusu olması tüketicileri hala korkutuyor. Özellikle icra ve hapis cezası gibi uygulamalar hala akıllara kredi kartı borcu yüzünden hapse girer miyim sorusunu getiriyor.

Hapis Cezaları Son Aşama

Kişi kredi kartı borcu konusunda çeşitli yükümlülükler ile bankaya taahhütte bulunur. Dolayısıyla sözleşmelerdeki taahhütlerin yerine getirilmemesi çeşitli sorumlulukları beraberinde getirir. Hapis cezaları yalnızca kredi kartı borcunun ödenmemesinden kaynaklanmaz. Yani kişi, kredi kartı borcunu ödemediği için hapis cezasına mahkûm edilmez. Ancak kredi kartı borcundan kaynaklı icra söz konusu olduğunda, kişinin bankaya sözleşmeden doğan yükümlülüğü çerçevesinde mal beyanında bulunması gerekir. İşte hapis cezası bu noktada söz konusu olabilir. Kişi mal beyanında bulunmaktan kaçar ise ve belirtilen süre çerçevesinde bu işlemi istenildiği çerçevede yerine getirmez ise hapis cezasına çarptırılabilir. Bu durumun söz konusu olması için borcun 90 günden fazladır ödenmiyor olması gerekir.

Hapis Cezası İle Karşı Karşıya Kalmamak İçin

Kredi kartı borcu olan kişilerin hapis cezasına çarptırılması aslında bankaların da istediği bir durum değildir. Bu nedenle müşterinin borcunu ödemesi için çeşitli alternatifler sunulur. Örneğin kart borcu yapılandırması bunlardan biridir. Yani kişinin ödeyebileceği miktarlarda borcu yeniden taksitlendirilir. Böylelikle her ay belli tutarlarda ödemeler yapılarak kart borcu bitirilebilir.

Borç Kapama Kredileri

Kredi borcundan kurtulmanın ve hapis cezası riski ile karşı karşıya kalmamanın diğer bir yolu da borç kapama kredileridir. Bu krediler sayesinde 90 günü aşmış olan kart borcu kapatılabilir. Ancak çekilecek olan kredinin de taksitleri iyi belirlenmelidir. Aksi halde ödenemeyecek bir başka borcun daha altına girilmiş olunacaktır. Özellikle kart borcunun bulunduğu banka müşterisine bu alternatifi sunabilir. 48 aya kadar taksitlendirilebilen borç kapama kredileri, mevcut riski ortadan kaldırarak icra ve hapis gibi istenmeyen cezaların riskini minimize eder.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Kuralları başlıklı makalemizde kredi kartı, kredi kartı borcu ve kredi kartı borcu yapılandırma hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ